امروز ۱ ام مهر ۱۳۹۸ ساعت ۶:۰۱ ق.ظ
همایش آشنایی و مقابله با تهدیدات زیستی با محوریت نظام سلامت در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با حضور مسئولین استانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اورژانس ۱۱۵ گیلان امروز همایش آشنایی و مقابله با تهدیدات زیستی  با محوریت نظام سلامت در معاونت بداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد.
این همایش به همت دبیرخانه پدافند غیر عامل دانشگاه علوم پزشکی گیلان از ساعت ۸ صبح شروع و تا ساعت ۱۲ ظهر ادامه داشت.
در این همایش پس از قرائت قران و پخش سرود ملی در ابتدا دبیر همایش (دکتر پیمان اسدی مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی گیلان)ضمن عرض خیر مقدم به  حضار در ابتدا از اهداف برگزاری این همایش گفت و شناخت آسیب ها و تهدیدات در حوزه زیستی را ازعوامل مهم و تاثیر گذار دانست.
دکتر اسدی در خصوص کمیته پدافند غیرعامل دانشگاه های علوم پزشکی  گفت:با توجه به ضرورت برقراری ارتباط نظام مند و فعال بین ستاد پدافند غیرعامل وزارت متبوع با دانشگاه ها, سایر دستگاه های اجرایی کشور,با هدف ایجاد ساز و کار لازم برای حفظ سلامت مردم, کاهش آسیب پذیری , تداوم خدمات و تامین نیاز های اساسی بهداشت, امداد و درمان افزایش ایمنی و امنیت زیر ساخت های حوزه سلامت در مقابل انواع تهدیدات متصور و تسهیل مدیرت بحران و دفاع غیر نظامی برنامه ریزی شده است.
  .
وی عنوان کرد ۸کارگروه در حوزه پدافند زیستی در حال رصد و پایش و تعیین تهدیدات دردانشگاه های علوم پزشکی فعال هستند
 این مقام مسئول به وظایف کمیته دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: شناسایی آسیب پذیری ها و تهدیدات متعارف و نامتعارف مناطق تحت پوشش دانشگاه و تهیه طرح جامع مقابله و کنترل آنها  و نیز تدوین سناریو های مختلف تهدیدات  و تمرین آنها و نیز تدوین برنامه آمادگی و پاسخ واحد نظام سلامت  به انواع حوادث با تاکید برمبانی و رویکرد پدافند غیر عامل صحبت کرد.
وی در خصوص پدافند زیستی نیز گفت: پدافند زیستی با هدف حفاظت از سرمایه ای ملی در برابر تهدیدات مقابله کرده و موجب کاهش آثار و عواقب ناشی از آن ها میگردد   وی در مورد انوع اقدامات  که منجر به تحقق این هدف می شوند به مجموعه ای از رصد ها و پایش های تهدیدات زیستی و هشدار سریع و آشکار سازی عنوان کرد.
در خصوص انواع تهدیدات زیستی به ۶ مقوله مهم انسان-دام-نباتات-آب اشامیدنی-محیط زیست و غذا و دارو اشاره کرد
 پس از آن امیر محمد پور مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری ضمن خیر مقدم به حضار و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان گفت: اسلام پیشگیری را بهتر از درمان دانسته و از نظر معارف اسلامی و قرانی, انسان در معرض تهدید است و در قران  نیز از آن نام برده شده و برای مقابله با تهدیدات نیازمند پدافند عامل و غیرعامل هستم.
وی ادامه داد این دشمن است که نوع مقابله با خود را برای ما مشخص می کند .این تهدیدات گاه نظامی و گاه غیر نظامی هستند.
وی با اشاره به این نکته که پدافند غیر عامل با تهدیدات مقابله میکند ادامه داد:طیفی از تهدیدات در حوزه سلامت وجود دارد که در این بین بیماریها موضوع مهمی بوده  مسائل اپیدمی و بیماری های دستکاری شده در قالب های مختلف در آن شکل گرفته است
تشخیص تهدید بسیار مهم بوده که همانند تشخیص نوع بیماری بیمار است.مسئله تشخیص تهدیدات برای مقابله با مسائل مختلف مهم بوده و ما مانند لایه های مختلف در شرایط ازمایشگاهی عمل می کنیم تا خلائی ایجاد نشود.
امیر محمدپور ساخت مواد اولیه غذایی و دارویی و کاهش وابستگی به خارج کشور را یک ضرورت دانست و گفت: در ساخت  تجهیزات پزشکی بومی مانند مانیتورینگاقدامات بسیار خوبی انجام شده است .
افرایش تاب اوری اسیب دیدگان در تهدیدات طبیعی و انسان ساخت بسیار مهم دانست و گفت:افزایش توان تاب آوری آسیب دبدگان در بلایا بسیار مهم است تا بتوان اسیب های روحی و روانی بعد از بلایا مانند سیل و زلزله و تهدیدات انسان ساخت را کاهش داد.
مدیر کل پدافند غیر عامل در خاتمه مقابله با نفوذ در بخش سایبر و سلامت را بسیار اساسی دانست و گفت: حوزه سلامت در خطر نفوذ و کنترل سایبری است پس باید با بومی سازی و شناخت دقیق تهدیدات با آن مقابله کرد
در این همایش ۵ استاد وهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در خصوص مباحث  ارزنده ای چون مدیریت بحران در تهدیدات زیستی، تریاژ و اسکان اضطراری  در حوادث بیولوژیک، بیماریهای مشترک انسان و دام و راه های مقابله با آن، مدیریت حوزه آب آشامیدنی در حوادث و تهدیدات زیستی و امنیت غذا و دارو با محوریت پدافند غیر عامل سخنرانی کردند.
 در این همایش که تا ساعت ۱۲ ظهر امروز ادامه داشت معاونین،‌روسای بیمارستان ها،‌ روسای شبکه های بهداشت و درمان،‌ مدیران بیمارستان و مدیران ستادی دانشگاه و پرسنل دانشگاه علوم پزشکی گیلان حضور داشتند،

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.