امروز ۳ ام اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۶:۳۳ ق.ظ
  • کد خبر: 14581
  • گروه : گوناگون
  • تاریخ انتشار: ۱۱ام دی ۱۳۹۷
تلفات انسانی تصادفات جاده ای استان در 6 ماهه نخست امسال 444 نفر بوده است.

تلفات انسانی تصادفات جاده ای استان در ۶ ماهه نخست امسال ۴۴۴ نفر بوده است

 

در ۶ ماهه نخست امسال ۴۴۴ نفر در صحنه تصادفات جاده ای  سیستان و بلوچستان جان خود را از دست داده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان با اعلام این مطلب گفت: این تعداد  تلفات نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۱۱ درصد افزایش داشته است.

به گفته دکتر سید محمد هاشمی شهری بیش از ۸۷ درصد از این موارد فوت، در تصادفات رخ به رخ و  و یا واژگونی خودرو اتفاق افتاده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تلفات ناشی از تصادفات وسائل نقلیه را جزو علل اصلی مرگ و میر در استان سیستان و بلوچستان و کشور برشمرد و گفت: علاوه بر مرگ و میر، عوارض جدّی دیگری مانند مجروحیت، ناتوانی و معلولیتهای دائمی ناشی از این تصادفات سلامت افراد، خانواده ها و جامعه را دستخوش بحران می کند.

وی افزود: در ۶ ماهه نخست امسال ۴۱۳۲ نفر به دلیل مجروح شدن در حوادث رانندگی به بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان منتقل شده اند.

به گفته دکتر هاشمی با وجود اینکه هزینه خدمات بیمارستانی اعم از اعمال جراحی، پیچ، پلاک و سایر تجهیزات پزشکی برای بیماران ایرانی حوادث جاده ای رایگان است امّا در همین مدت بیش از  ۴میلیارد  تومان برای درمان این افراد از سوی بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هزینه شده است و اگر این تصادفات کمتر بود، این اعتبارات صرف ارتقاء کیفیت خدمات به سایر مراجعه کنندگان می شد.

وی عوارض اجتماعی ناشی از مرگ زود هنگام و یا معلولیت موقت و دائم را بسیار بیشتر و مهمتر از هزینه های مالی تصادفات جاده ای برشمرد و گفت: بیشتر قربانیان حوادث رانندگی را افراد بازه سنی۲۰ تا ۳۵  سال تشکیل می دهند و مرگ زودهنگام هر یک از این افراد به معنی لطمه جدّی به توان اقتصادی جامعه و یا بی سرپرست شدن یک خانواده است.

دکتر هاشمی شهری تلاش جمعی برای کاهش میزان بروز تصادفات رانندگی را یک نیاز فوری برشمرد و گفت: همه افراد جامعه صرفنظر از اینکه راننده، عابر پیاده، سرنشین خودرو و یا کارمند و مسئول سازمان مرتبط با حوادث جاده ای هستند موظفند تا از تمام توان خود برای پیشگیری از بروز این حوادث و آسیب به سلامت خود و دیگران استفاده کنند.

وی افزود: اجتناب از سرعت و سبقت غیرمجاز، عدم رانندگی در حالت خستگی و خواب آلودگی از مهمترین اقداماتی است که در سطح فردی به کاهش تلفات رانندگی منجر می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تاکید بر نقش مهم و کلیدی افراد مرجع اجتماع برای ترویج فرهنگ صحیح رانندگی گفت: رسانه های جمعی نقش و رسالت مهم و سنگینی در ترویج رفتارهای سالم بر عهده دارند و کارشناسان و متخصصان این دانشگاه آمده اند تا با استفاده از ظرفیت رسانه های فراگیر، آموزش های لازم در زمینه کنترل رفتارهای پرخطر رانندگی و ارائه کمک های اولیه در زمان بروز حوادث را به مردم ارائه دهند.

به گفته دکتر هاشمی  شناسائی عوامل موثر بر بروز تصادفات و پیدا کردن راه هایی برای کاهش بروز این حوادث و تلفات ناشی از آن از اولویت های پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است و در حال حاضر چند طرح تحقیقاتی با این موضوع توسط اعضاء هیئت علمی و پژوهشگران این دانشگاه در حال اجرا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.