امروز ۳۰ ام خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲:۱۰ ق.ظ
با کاهش محسوس دما، آمار مسمومیت با گاز منوکسیدکربن یا همان «قاتل خاموش» در حال افزایش است

با کاهش محسوس دما، آمار مسمومیت با گاز منوکسیدکربن یا همان «قاتل خاموش» در حال افزایش است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اورژانس کشور در استان فارس، مسوول EOC دانشگاه گفت: زمستان امسال، با توجه به کاهش قابل توجه دما در نقاط مختلف استان فارس، شاهد افزایش شمار زیادی از مبتلایان مسمومیت با گاز منوکسیدکربن بودیم.

«زهرا توفیقی» با بیان اینکه ۱۳۶ مورد مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در بهمن سال جاری از سوی تیم های امدادی اورژانس بررسی شده که از این تعداد ۶۳ مورد پس از اقدامات اولیه به مراکز درمانی منتقل شدند، گزارش داد: این آمار نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، هفت درصد افزایش داشته و ۶۷ مورد نیز پس از اقدامات درمانی در محل به صورت سرپایی درمان شدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۳ درصد افزایش آمار به ثبت رسیده است.

او همچنین از آمار نگران کننده قربانیان این قاتل خاموش خبر داد و گفت: در بهمن سال جاری ۶ نفر بر اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن، جان خود را از دست دادند.

توفیقی با تاکید بر رعایت نکات ایمنی و جدی گرفتن آن، توضیح داد: مونوکسید کربن گازی بی رنگ، بی بو و بی مزه است که بیشتر به عنوان «قاتل خاموش» شناخته می شود، زیرا این ویژگی ها، شناسایی آن را دشوار می سازد.

مسوول EOC دانشگاه اضافه کرد: مونوکسید کربن به واسطه سوختن گاز، چوب، پروپان، زغال چوب یا دیگر انواع سوخت از پیشرانه های احتراقی، لوازم خانگی یا سیستم های گرمایشی تولید می شود.

توفیقی با اشاره به شباهت علایم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن به نشانه های سرماخوردگی هشدار داد: نشانه های مسمومیت با گاز منوکسیدکربن شامل سردرد، تهوع، شکم درد، احساس ناخوشی، احساس زخم در گلو و سرفه خشک و شبیه به سرماخوردگی است اما برخلاف سرماخوردگی، فرد «تب» ندارد.

او درباره مواجهه با فرد یا افرادی که دچار مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن شدند، توصیه کرد: ابتدا به سرعت فرد را از محیط آلوده خارج کرده سپس با اورژانس تماس بگیریم و نشانه های حیاتی مصدومان را کنترل و از باز بودن راه های هوایی مصدوم، اطمینان حاصل کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.