امروز ۲۶ ام خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۴:۱۱ ب.ظ
  • کد خبر: 19966
  • گروه : آبادان
  • تاریخ انتشار: ۱۲ام اسفند ۱۳۹۷
جلسه هماهنگی و آمادگی کامل فوریت های پزشکی شهرستان های آبادان،خرمشهر وشادگان قبل از چهارشنبه سوری و ایام عید باحضور رئیس و سرپرستان شهرستان ها و همچنین اصحاب رسانه در ستاد مرکزی فوریت های پزشکی آبادان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی آبادان: دکتر شهرام مقام ریاست اورژانس آبادان، امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه و سرپرست های مراکز شهرستان های آبادان، خرمشهر و شادگان که در مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی آبادان برگزار شد ، اظهار کرد : ۹۰ درصد اقدامات نیروهای مرکز فوریت های پزشکی در خیابان و منازل مردم است.
وی افزود : طی ۱۵ ماه گذشته ۹ پایگاه فوریت های پزشکی در مناطق آبادان ، خرمشهر و شادگان به بهره برداری رسیدند و یک پایگاه دیگر را نیز طی ماه های آینده راه اندازی خواهیم کرد که ده پایگاه فوریت های پزشکی به پایگاه های موجود اضافه خواهد شد.
وی ادامه داد :طی ۱۱ ماه گذشته ۱۷ هزار و ۱۳۸ ماموریت توسط نیروهای این مرکز در سه شهر آبادان ، خرمشهر و شادگان انجام شده که از این ماموریت ها ۵ هزار و ۱۲۶ مورد حادثه ترافیکی بوده است.
مقام با بیان اینکه باید به نوع رانندگی و فرهنگ ترافیکی تمرکز بیشتری داشته باشیم ، تصریح کرد : این آمار رقم بسیار بالایی است بطوری که یک سوم از تمام حوادث را تشکیل میدهد .
وی افزود : در حوادث ترافیکی متاسفانه ۲۲ مورد فوتی داشتیم و مابقی مصدومان به بیمارستان های منطقه منتقل شده اند. در طی این مدت بیش از ۱۲ هزار مورد ماموریت غیر ترافیکی داشتیم.
وی خاطر نشان کرد :در تمام ایام سال علی الخصوص کلیه مراسمات ، راهپیمایی ها و مناسبت های فرهنگی ، ورزشی و غیره نیروهای فوریت های پزشکی بدلیل تجمع مردمی حضور مستمر دارند تا چنانچه اتفاقی رخ دهد به موقع وارد عمل شوند.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی آبادان به آئین برگزاری چهارشنبه سوری در چهارشنبه پایان سال اشاره کرد و گفت : باید برای برپایی آئین چهارشنبه سوری آموزش های لازم به عموم مردم و خانواده ها ارائه شود.
وی افزود :هر ساله مهمان های زیادی در ایام نوروز وارد منطقه ما می شوند که باید نیروهای فوریت ها پوشش مناسبی را برای این موضوع داشته باشند.
وی بیان کرد : قبل از نوروز و در ایام نوروز ۸۰ درصد از پرسنل مرکز فوریت های پزشکی در تمام بخش ها آماده باش هستند که جا دارد از زحمات همه این عزیزان که در کنار مردم هستند و برای اطمینان خاطر مردم تلاش می کنند تقدیر و تشکر کنم.
مقام با بیان اینکه مردم چنانچه با سانحه ای مواجه شدند با مرکز ۱۱۵ فوریت های پزشکی تماس بگیرند ، گفت : تنها اقدامی که مردم باید در مواجه با فرد حادثه دیده انجام دهند این است که پس از مواجه با فرد حادثه دیده که در نقطه نا امن قرار دارد او را با احتیاط کامل به محل امن منتقل و فورا با فوریت های پزشکی اورژانس تماس بگیرند.
وی از پایش کلیه بیمارستان ها ، اورژانس ها و پایگاه های فوریت های پزشکی منطقه توسط سیستم mcmc در ستاد مرکزی فوریت های پزشکی آبادان خبرداد وتصریح کرد : با وجود چنین سیستمی چنانچه اپراتورها موردی را مشاهده کنند که به وضعیت بیماری رسیدگی نمی شود فورا با بیمارستان تماس میگیرند و پیگیر موضوع می شوند تا هرچه سریعتر به وضعیت بیمار رسیدگی شود.
وی افزود : مردم این منطقه بسیار به گردن انقلاب ، نظام و کشور حق دارند و اکنون مرکز فوریت های پزشکی آبادان طبق برنامه توسعه کشوری پیشرفت داشته که خوشبختانه از نظر تجهیزات نیز به روز هستیم و در طی سالهای گذشته ۱۷ دستگاه آمبولانس از طریق منطقه آزاد اروند تحویل گرفتیم و سی و دو دستگاه آمبولانس هم از وزارت بهداشت تحویل شده است که به مراکز مورد نیاز اختصاص داده شدند.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی آبادان به مزاحمت های تلفنی با مرکز دیسپچ فوریت ها اشاره کرد و گفت : متاسفانه چندین مزاحمت های تلفنی با مرکز فوریت های پزشکی داشتیم که از طریق مراجع قضایی پیگیری شدند و با متخلفین برخورد صورت گرفت و خوشبختانه این مزاحمت ها کاهش یافته است.
وی افزود : یکی از مشکلاتی که از طریق مزاحمت های تلفنی بوجود می آید این است که اشغال شدن خط تلفن مرکز باعث می شود تا افرادی که نیازمند کمک رسانی هستند نتوانند به موقع با مرکز فوریت ها تماس حاصل نمایند.
وی از استقرار پزشک در کنار اپراتورهای اورژانس مرکز فوریت های پزشکی خبر داد و اظهار کرد : کلیه اپراتورهای فوریت های پزشکی تکنسین هستند که از سال آینده در کنار آنها پزشک مستقر خواهد شد و در برخی از مواقع همکاری و راهنمایی های لازم از طریق تلفن به مردم شریف منطقه ارائه می شود.
مقام به حضور کاروان های راهیان نور در ایام نوروز اشاره کرد و گفت : راهیان نور در این ایام بین ۲ تا ۶ و نیم میلیون نفر بصورت متغیر به این منطقه سفر می کنند. دو یادمان شلمچه و والفجر ۸ یادمانهای اصلی و یادمانهای کربلای ۶ ، علقمه و شهید تندگویان سه یادمان فرعی منطقه هستند که در تمام یادمانها آمبولانس های مرکز فوریت های پزشکی مستقر شده است.
وی افزود : در دو یادمان والفجر ۸ و شلمچه که یادمان های اصلی منطقه هستند با همکاری سپاه حضرت ولیعصر (عج) علاوه بر استقرار آمبولانس ، در یادمان شلمچه ؛ درمانگاه ایجاد شد و در یادمان الفجر هشت توسط دانشکده آبادان درمانگاه راه اندازی می‌شود و کلیه اقدامات در این درمانگاه ها پزشک و خدمات دارویی بصورت رایگان به بازدیدکنندگان خدمات رسانی می شود.
وی از نصب سامانه موجیر در بیمارستان های طالقانی آبادان و ولیعصر (عج) خرمشهر و حضرت زینب س خبر داد و تصریح کرد : با وجود چنین سامانه ای هر شخصی که به این منطقه از طریق کاروان های راهیان نور سفر کند در صورت هرگونه بیماری یا حادثه اسم بیمار مستقیما در سامانه مجیر ثبت و بصورت سیستمی به بیمارستان های دارای این سامانه ارسال می شود و بیماران کاروان های راهیان نور از بدو ورود به بیمارستان ها هیچ گونه مشکلی برای پذیرش و خدمات درمانی رایگان ندارند.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی آبادان از نیاز این مرکز به بالگرد و قایق اورژانس خبر داد و خاطرنشان کرد : طی ۳ سال گذشته تفاهم نامه ایی از طریق وزیر وقت و سازمان منطقه آزاد اروند برای خرید دو دستگاه قایق اورژانس و بالگرد اورژانس منعقد و به امضاء رسید اما تاکنون این بالگرد و قایق ها به این مرکز اختصاص داده نشدند.
وی افزود : ما به این قایق ها و اورژانس هوایی نیاز بسیاری داریم البته از طریق اورژانس هوایی اهواز تحت پوشش هستیم و چنانچه نیاز به انتقال بیمار با بالگرد داشته باشیم پس از ۲۰ دقیقه بالگرد هایی در منطقه فرود خواهد آمد اما این منطقه نیاز مبرم به اسقرار بالگرد اورژانس دارد.
مقام از فوت ۳۷۶ نفر طی ۱۱ ماه گذشته در سه شهر آبادان ، خرمشهر و شادگان خبر داد و خاطرنشان کرد : از این آمار ۲۲ نفر بر اثر حوادث ترافیکی جان خود را از دست دادند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.