امروز ۱ ام آبان ۱۳۹۸ ساعت ۹:۵۴ ب.ظ
  • کد خبر: 20098
  • گروه : حوادث
  • تاریخ انتشار: ۱۳ام اسفند ۱۳۹۷
رئیس سازمان اورژانس کشور: ۳۰ درصد از ماموریت‌های این سازمان مربوط به حوادث ترافیکی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اورژانس کشور؛ پیرحسین کولیوند در مراسم پایانی دومین جشنواره ملی پیشگیری از حوادث و سوانح گفت: فرهنگ سازی به منظور پیشگیری از حوادث جاده‌ای ضروری است.

وی افزود: نیروی انسانی از سرمایه‌های کشور است و توسعه بر مبنای آن صورت می‌گیرد که متاسفانه در حوادث جاده‌ای با مرگ و یا مصدومان جبران ناپذیر افراد مواجهیم.

­رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: با همکاری همه دستگاه‌های مرتبط موفق به کاهش ۱۰ هزار نفری تلافات رانندگی در کشور شده، اما در سال گذشته و امسال افزایش مصدومان بر اثر حوادث رانندگی را شاهد بوده ایم.

کولیوند افزود: براساس گزارش‌های پیشین سازمان جهانی بهداشت، ایران با ۳۴/۴ کشته رانندگی به ازای هر ۱۰ هزار نفر در گروه دهم کشور‌های جهان رده بندی شده بود و در بهترین شرایط به گروه هشتم دست یافته بودیم، اما با همکاری دستگاه‌های مختلف اکنون به آمار ۲۰ کشته به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت رسیده ایم و در گروه الف جهان قرار داریم که این موفقیت برای همه دست اندرکاران است.

وی با بیان اینکه روند کاهش آمار مرگ برا ثر تصادفات رانندگی باید ادامه یابد گفت: براساس قانون برنامه ششم توسعه باید ۳۰ درصدی آمار مرگ براثر تصادفات رانندگی در کشور کاهش یابد که با همکاری دسگتاه ها‌ی مرتبط می‌توان در طرحی سه ساله به این آمار دست یافت.

کولیوند از امضای تفاهم نامه سازمان اورژانس با نیروی انتظامی و معاونت اجتماعی سازمان برنامه و بودجه خبر داد و افزود: قرارگاه این طرح فعال شده است تا با حضور صاحب نظران و همچنین استان‌هایی که کمترین یا بیشترین آمار مرگ بر اثر حوادث رانندگی داشته اند عوامل موثر بر مرگ بر اثر حوادث رانندگی شناسایی و راهکار‌های اجرایی در این زمینه ارائه شود.

وی افزود:​ گواهی نامه آموزش رانندگی در مرحله نخست و همچنین ارتقای پوشش خدمات پیش بیمارستانی و بیمارستانی به منظور کاهش مصدومیت‌های ناشی از رانندگی ضروری است.

­رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: انتقال مصدومان به بیمارستانی که کیفی‌ترین خدمات را به آنان ارائه می‌کنند (m.c.m.c) به منظور ارتقای کیفیت خدمات در نظر گرفته شده است که الزاماً بیمار به نزدیکترین بیمارستان انتقال نخواهد یافت.

کولیوند افزود:​ ارتقای خدمات بیمارستانی و همچنین مراکز خدمات جامع روستایی ضروری است، زیرا روستا‌ها بویژه در ایام نوروز مهمان پذیرند و تصادفات جاده‌ای در راه‌های روستایی اتفاق می‌افتد.

وی اضافه کرد: استقرار نظام جامع اطلاع رسانی و در اختیار گذاشتن این اطلاعات به دستگاه‌های دیگر به منظور برنامه ریزی علمی در این زمینه صورت گرفته است.

کولیوند گفت: توجه به مهارت و دانش کارکنان اورژانس با اجرای تمرین‌های شبیه سازی شده و همچین همکاری با نیروی انتظامی به منظور ایمنی صحنه تصادف و پیشگیری از تصادف‌های تکراری مورد توجه بوده است.

وی اضافه کرد: آموزش فوریت‌های پزشکی به رانندگان، ​دانش آموزان، مساجد و حتی نیروی انسانی نیز از دیگر برنامه سازمان اروژانس است.

رئیس سازمان اورژانس کشور درباره توسعه زیرساخت‌های این سازمان گفت:: تعداد آمبولانس‌ها از ۲۴۰۰ به ۵۵۰۰ افزایش یافته است.

وی افزود: ۳۳۰ دستگاه موتور آمبولانس نیز در اختیار سازمان اورژانس کشور است

کولیوند اضافه کرد:​۴۱ بالگرد اورژانس تاکنون ۲۴ هزار مصدوم را منتقل کرده که ۶۵ درصدشان مستقیم به اتاق عمل منتقل شده اند.

وی گفت:​فعالیت اورژانس هوایی موجب پیشگیری از مرگ و یا عوارض جبران ناپذیر براثر مصدومیت‌های رانندگی بوده است.

کولیوند با قدردانی از تلاش‌های وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ارتقای اورژانس کشور افزود: وزیر بهداشت فعلی نیز حمایت‌های لازم را نیز در این زمینه ادامه می‌دهد.

رئیس سازمان اورژانس کشورگفت: فرهنگسازی صحیح در زمینه تاثیر انسان، خودرو، جاده و محیط در بروز حوادث رانندگی ضروری است و در این زمینه نیروی انسانی قادر به کنترل دیگر عوامل نیز هست.

کولیوند افزود: ​متاسفانه در سال گذشته و امسال افزایش هشت دهم درصدی مصدومان حوادث رانندگی را شاهد بوده ایم.

 

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.