امروز ۲۴ ام شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۶:۲۱ ب.ظ
با افزوده شدن ۲۰ ایستگاه سلامت به ۱۸۸ پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی استان فارس، امسال بیش از ۲۰۰ پایگاه خدمات رسانی اورژانس، برای تعطیلات نوروزی به حالت آماده باش درآمده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اورژانس کشور در فارس ، دبیر ستاد تسهیلات نوروزی دانشگاه صبح امروز در جمع اصحاب رسانه فارس با بیان اینکه ستاد تسهیلات نوروزی ۹۸ دانشگاه علوم پزشکی شیراز و واحدهای تابعه آن، از سه ماه پیش، برنامه های خود را در رابطه با سلامت مردم آغاز کرده است گفت: با برنامه ریزی در حوزه های کلان دانشگاه و شهرستان های استان، ستاد تسهیلات نوروزی به عنوان ناظر حوزه سلامت در ایام نوروز، می کوشد تا خدمات درمانی و بهداشتی به نحو مطلوب به مردم و مسافران نوروزی ارائه شود.

دکتر «محمدجواد مرادیان» با اشاره به گردشگرپذیری فارس و همچنین قرار گرفتن در مسیر سفر به دیگر استان های کشور، بر اهمیت حفظ سلامت مردم استان و مسافران و همچنین پیشگیری از بروز سوانح تاکید کرد و افزود: ضمن تشدید برنامه های نظارتی بهداشت از اسفند تا پایان تعطیلات همانند سال های گذشته، در حوزه درمان به عنوان بخش دوم برنامه ها نیز، مراکز درمانی مانند درمانگاه ها، بیمارستان های خصوصی و دولتی در طول این ایام مورد ارزیابی و بازرسی قرار گرفته تا نیازها و کمبودهای احتمالی در زمینه دارو و تجهیزات شناسایی و تامین شود.

او ادامه داد: با برنامه ریزی برای حضور استادان و متخصصان در بیمارستان ها و مراکز درمانی شهرستان ها در تمام نقاط استان و نیز مراکز تخصصی و فوق تخصصی در شیراز، در نوروز امسال شاهد حضور پررنگ و متوازن سطوح تخصصی ارائه خدمات سلامت هستیم.

دبیر ستاد تسهیلات نوروزی دانشگاه از ابلاغ های ویژه برای فعال بودن بخش های ویژه تخصصی در مراکز درمانی استان در ایام نوروز خبر داد و گفت: بیست ایستگاه سلامت در ورودی شهرهای بزرگ استان نیز بر پا شده که به ارایه خدمات فوریت های پزشکی و مشاوره های موردنیاز مرتبط با سلامت به مردم می پردازند.

دکتر مرادیان همچنین از فعال بودن سه فروند بالگرد اورژانس برای امداد هوایی در استان فارس با توجه به پهناور بودن استان خبر داد که با سازمان هلال احمر نیز برای استفاده از بالگرد هلال احمر استان فارس هماهنگی شده است.

هماهنگی با استانداری، پلیس راهور، نیروی انتظامی و راهنمایی رانندگی برای پیشگیری از حوادث احتمالی و پوشش نقاط پرخطر استان، دیگر اقدامی بود که مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی فارس اعلام کرد.

دکتر مرادیان درباره مسمومیت با گاز مونوکسید کربن به عنوان یک عامل تهدید کننده جان مسافران در ایام نوروز گفت: با توجه به کاهش دما در شمال استان فارس، شاهد مرگ خاموش مسافران در چادر و مکان های اقامتی در اثر استفاده از وسایل گرم کننده غیرمجاز مانند پیک نیک و اجاق گاز بوده ایم که در همین راستا در حوزه های بهداشت، آموزش و پیشگیری، با ارایه پمفلت های آموزشی، پوستر و بنر تاکید بسیاری شده تا شاهد به خطر افتادن جان هموطنان نباشیم.

او اعلام کرد: ۵۹۸ هزار و ۵۴۴ مورد تماس به اورژانس فارس در یازده ماهه ابتدایی سال ۹۷ گزارش شده که این آمار به نسبت مدت مشابه سال گذشته که برابر با ۵۶۶ هزار و ۲۲۳ مورد تماس بوده، ۶ درصد افزایش یافته است.

دبیر ستاد تسهیلات نوروزی دانشگاه تعداد کل ماموریت های انجام شده در ۱۱ ماه ابتدای سال ۹۷ را نیز برابر با ۲۱۲ هزار و ۵۰۸ مورد اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۶، دو درصد افزایش یافته است.

دکتر مرادیان همچنین چهارشنبه آخر سال را از جمله اولویت های این ایام برشمرد و گفت: تاکنون ۱۱ مصدوم حاصل از حوادث چهارشنبه سوری به مراکز درمانی از سوی اورژانس فارس انتقال داده شده که دو مورد بستری و بقیه به صورت سرپایی مداوا شده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.