امروز ۲۹ ام تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۹ ب.ظ
شروع آموزش عمومی احیا پایه و جسم خارجی در راه هوایی در پارکهای سطح شهر مشهد

مدیر حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از اجرای طرح آموزش احیاء قلبی و ریوی به شهروندان در اماکن پرتردد شهر خبر داد.
دکتر رضا وفایی نژاد در گفتگو با وب دا اظهار کرد: آموزش احیای قلبی و ریوی با دست (CPR Hands Only)  و همچنین آموزش مانورهای رفع انسداد راه هوایی از ابتدای تیر ماه در پارک ها و بوستان های مشهد در حال اجراست.
وی با بیان اینکه تا کنون ۲۰۰ نفر از شهروندان زیر پوشش آموزش احیای قلبی و ریوی با دست و رفع انسداد راه هوایی قرار گرفته اند خاطر نشان کرد: این طرح به منظور افزایش توانمندی شهروندان برای نجات جان بیماران دچار ایست قلبی تا پایان پاییز در اماکن عمومی مورد هدف اجرا خواهد شد.
مدیر حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: ایست قلبی برابر با پایان حیات نیست و با افزایش دانش و مهارت در زمینه احیای مناسب، مشاهده میشود که  زندگی  به برخی از قربانیان ایست قلبی تنفسی برگردانده می شود. 
دکتر وفایی نژاد با بیان اینکه  آغاز اقدامات احیا در لحظات اول، توانایی و کیفیت احیای امدادگران، عامل ایست قلبی و تاثیر مراقبت‌های بعد از احیا عوامل موثر بر عاقبت ایست قلبی به شمار می رود خاطر نشان کرد:بر اساس  تحقیقات انجام شده فقط ۱۵ تا ۳۰ درصد افراد دچار ایست قلبی خارج از بیمارستان، قبل از رسیدن نیروهای اورژانس پیش‌بیمارستانی توسط افراد حاضر در صحنه احیا می‌شوند که به نظر می‌رسد این میزان در کشور ما کمتر هم باشد.
 وی تاکید کرد: همگام با پیشرفت دانش احیا، آموزش این مهارت به عنوان یک مهارت زندگی مردم در زمینه احیای پایه بسیار ضروری است. 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.