امروز ۱ ام شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۳ ب.ظ
  • کد خبر: 32603
  • گروه : حوادث
  • تاریخ انتشار: ۲۴ام تیر ۱۳۹۸
به بهانه برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ:
سکته قلبی یک اورژانس واقعی است که در صورت عدم انجام مراقبتهای فوریتی و پزشکی بیمار فوت و یاد در صورت شانس بیشتر تمام عمر از عوارض ناشی از این بیماری رنج خواهد برد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اورژانس کشور؛ به بهانه برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ (نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک) قصد داریم برخی از خدمات الکترونیک سازمان اورژانس کشور را مطرح کنیم:

 

تله مدیسین (تله کاردیوگرافی): طرح ۲۴۷

در دهه گذشته بیماری های قلبی و عروقی به عنوان مهمترین علت مرگ و میر در دنیا مطرح و به صورت اپیدمی یا همه گیری جهانی شناخته می شوند. در سال ۲۰۱۰ بیماری های قلبی و عروقی عامل ۱۶ میلیون مرگ و ۲۹۳ میلیون از کارافتادگی بوده است.  رتبه اول مرگ در کشور ایران مربوط به بیماریهای قلبی و عروقی می باشد.

سکته قلبی یک اورژانس واقعی است که در صورت عدم انجام مراقبتهای فوریتی و پزشکی بیمار فوت و یاد در صورت شانس بیشتر تمام عمر از عوارض ناشی از این بیماری رنج خواهد برد؛ که این هزینه های سنگینی را برای فرد، جامعه و یا خانواده تحمیل می نماید.

بر همین اساس معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری سازمان اورژانس کشور با توجه به رتبه اول این بیماری اقدام به تشکیل کمیته ای جهت مدیریت درمان آن نموده است.

 

 

این طرح از تاریخ ۱/۱۱/۹۵ در تهران در حال انجام است که فرآیند اجرای کار به شرح زیر تبیین می شود:

از اقدامات مهم این کمیته تجهیز آمبولانس های اورژانس ۱۱۵ به دستگاه تله کاردیوگرافی بوده است انجام داده است بیمار در صورت بروز علائم سکته قلبی نظیر درد قفسه سینه و یا تنگی نفس و.. می بایست با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرد و بعد از بیان علائم این بیماری، پرستار اقدام به اعزام آمبولانس نموده همچنین تا زمان رسیدن آمبولانس بر بالین بیمار توصیه های پزشکی جهت مدیریت این بیماری  توسط پزشک متخصص قلب صورت می پذیرد.. بعد از رسیدن آمبولانس بر بالین بیمار و بررسی و انجام اقدامات حیاتی اولیه، تکنسین فوریتهای پزشکی اقدام به اخذ نوار قلب توسط دستگاه الکتروکاردیوگراف می نماید که این دستگاه قابلیت ارسال اطلاعات برای متخصص قلبی که به صورت ۲۴ ساعته در مرکز ارتباطات اورژآنس مقیم است ارسال و ضمن تایید سکته قلبی بیمار به مرکز درمانی که واجد کت لب است انتقال می یابد و پس از رسیدن آمبولانس به مرکز درمانی بیمار به جای واحد اورژانس مستقیم به بخش کت لب آن مرکز تحویل داده و ادامه فرایند درمان در مرکز درمانی صورت می پذیرد.

به عبارتی دیگر پس از حضور آمبولانس در موقعیت بیمار قلبی ، الکتروکاردیوگرافی ۱۲ لید از بیمار گرفته می شود و از طریق تله کاردیوگرافی به دیسپچ اورژانس ۱۱۵ ارسال و در آن جا نوار قلبی توسط یک متخصص قلب بررسی می شود و در صورت سکته قلبی کد ۲۴۷ اعلام میشود و بلافاصله هماهنگی های لازم برای آماده سازی بخش کت لب یک بیمارستان فوق تخصصی انجام و همزمان بیمار توسط آمبولانس به آن بیمارستان اعزام می شود و مستقیما در بخش کت لب پذیرش شده و تحت عمل کتترازیسیون قلبی قرار می گیرد.

مدت زمان لازم از اعلام کد ۲۴۷ تا انجام کتترازیسیون قلبی ۳ ساعت است.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.