امروز ۱ ام شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۴ ق.ظ
  • کد خبر: 34246
  • گروه : حوادث
  • تاریخ انتشار: ۹ام مرداد ۱۳۹۸
غرق شدگی
دکتر محمد شهیدی از جان باختن 19 نفر از ابتدای سال 98 تا پایان تیر ماه به دنبال حوادث پیرامون غرق شدگی در قم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اورژانس ۱۱۵ قم , دکتر محمد شهیدی رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی گفت : همه موارد منجر به فوت غرق شدگی ها در سال جاری در فضاهای غیر استاندارد برای شنا و یا سدها , رودخانه ها و استخرهای خانگی و کشاورزی بوده اند.

وی با اشاره به افزایش آمار ماموریت های مرتبط با غرق شدگی نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته اعلام کرد : در پاره ای موارد افرادی برای کمک به فرد غرق شده خود را به آب می زنند که متاسفانه به دلیل عدم آشنایی به فنون نجات غریق خود نیز قربانی می شوند.

دکتر شهیدی گفت : همچنین ۱۰ نفر از قربانیان حوادث پیرامون غرق شدگی را کودکان زیر ۱۰ سال به خود اختصاص داده اند و عمده حوادث در خارج از محدوده شهر بوده است.

وی اضافه کرد : هرگاه افرادی که فنون نجات غریق را نمی دانند با صحنه غرق شدگی فرد دیگری مواجه شدند لازم است ضمن حفظ خونسردی و تماس فوری با ۱۱۵ و ۱۲۵ , ابتدا تلاش کنند تا با ابزاری همانند چوب , الوار , طناب یا حلقه نجات فرد غرق شده را از آب بیرون کشیده و به نزدیکترین فضای امن برای اقدامات نجات منتقل کنند.

همچنین لازم است در این نقل و انتقال از آسیب بیشتر به بدم خصوصا ستون فقرات خودداری کنند.

اگر فرد غرق شده هوشیار نباشد و به محرک ها پاسخ ندهد بلافاصله باید اقدامات پایه BLS شامل ماساژ قلبی سریع و عمیق و تنفس دهان به دهان به نسبت ۳۰ ماساژ به ۲ تنفس که این معیار در کودکان نسبت ۱۵ به ۲ می باشد را آغاز کنند و تا رسیدن کارشناسان فوریت های پزشکی یا امدادی ادامه یابد.

دکتر شهیدی افزود : هرگز نباید برای خارج کردن آب بلعیده شده از معده یا ریه ها تلاش کرد چون منجر به اتلاف وقت احیا می شود و سودی ندارد.

نکته دیگر گرم کردن فرد غرق شده با پتو یا وسیله مشابه است زیرا افت دمای شدید بدن عواقب غرق شدگی را تشدید می کند.

ایشان در پایان به شهروندان اکیدا توصیه کرد از شنا کردن در محیط های نامطمئن همانند رودخانه ها و استخرهایی با کاربری غیر ورزشی و اماکنی که تابلوی « شنا کردن ممنوع » در کنار آنان نصب شده جدا خودداری کنند.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.