امروز ۴ ام اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۳ ق.ظ
رئیس اورژانس تهران گفت: روزانه ۷ هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار و ۵۰۰ تماس تلفنی با دیسچ اورژانس انجام می‌شود و حدود ۲۰ درصد تماس ها مزاحم تلفنی هستند.
image_print

به گزارش روابط عمومی مرکز اورژانس تهران؛ در نشست خبری که صبح امروز در اورژانس تهران برگزار شد، دکتر پیمان صابریان اظهار کرد: طی سال جاری با توجه به شرایط اهدافی که پیش رو داشتیم بالغ بر ۳۲۰۰ تا ۳۳۰۰ ماموریت روزانه را انجام داده‌ایم. تعداد ماموریت‌ها در سال جاری نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد افزایش یافته است. مرکز اورژانس تهران روزانه حدود ۷ هزار و ۵۰۰ تا ٩ هزار و ۵٠٠ تماس دارد که از این تعداد حدود ۲۰ درصد آن ها مزاحمان تلفنی هستند.

وی با بیان اینکه روزانه حدود ۱۰۰۰ نفر از افرادی که با اورژانس تهران تماس می‌گیرند به بیمارستان منتقل می‌شوند، گفت: امسال نیرویی به اورژانس تهران اضافه نشده و تمام افزایش ماموریت ها بدون اضافه شدن حتی یک نیرو است. این در حالی است که در گذشته زمان انجام ماموریت‌ها حدود ۵۹ دقیقه بود؛ اما در حال حاضر به ۵۱ دقیقه رسیده است.

رئیس اورژانس تهران درباره تعداد آمبولانس ها و موتورلانس اورژانس تهران اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۲۵۰ آمبولانس و ۲۰۰ موتورلانس در اختیار داریم، ما همچنین روزانه تعداد زیادی استقرار داریم که بنا به دلایل متفاوت در نقاط مختلف شهر انجام می‌شود. در حال حاضر با در اختیار داشتن این تعداد امکانات زمان رسیدن بر بالین بیمار بین ۱۴ تا ۱۶ دقیقه است.

صابریان در ادامه درباره کدهای ٢۴٧ و ٧٢۴ نیز اظهار کرد: کد ۲۴۷ مربوط به پوشش سکته حاد قلبی است که روزانه بین ۸ تا ۱۲ نفر را از مرگ نجات می‌دهد. کد ۷۲۴ نیز برای پوشش سکته مغزی انجام می‌شود که این کد نیز روزانه ۱۰ نفر از مرگ نجات پیدا می‌دهد. از زمان راه اندازی این طرح نوار قلب بر بالین بیمار گرفته می‌شود که اگر فرد علائم سکته قلبی را داشته باشد به سرعت به بیمارستان انتقال پیدا می‌کند و زمان رسیدگی به او بسیار کاهش می یابد.

وی با تاکید بر افتتاح دویست و سومین پایگاه اورژانس گفت: از سال ۹۶ تاکنون ۷۰ درصد پایگاه‌های شهری افتتاح شده است، توجه کنیم که افتتاح این پایگاه‌ها به همکاری سایر سازمان ها نیز نیاز دارد.

وی درباره استقرار نیروهای اورژانس در مترو نیز گفت: قرار بر این بود که چند پایگاه در مترو ایجاد شود اما برخی از مکان‌ها مورد تایید سازمان مترو نبود و موفق به ایجاد پایگاه نشدیم بنابراین اکنون در صورت تماس از مترو بلافاصله موتورلانس یا آمبولانس اعزام خواهد شد.

رئیس مرکز اورژانس تهران در خصوص امداد ریلی نیز گفت: برخی از بیمارستان‌ها نزدیک خطوط مترو هستند و قرار بر این بود که تونلی ایجاد شود تا بتوانیم بیماران را به داخل بیمارستان انتقال دهیم . اجرای این کار نیازمند همکاری بین بخشی و دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

صابریان درباره مزاحمت‌های که برای سازمان اورژانس ایجاد می شود گفت: برخی افراد تا ۲۰۰ بار روزانه برای اورژانس مزاحمت ایجاد می‌کنند و همچنین شاهد مزاحمت کودکان نیز هستیم. در این خصوص اقداماتی انجام شده و امیدواریم که پیگیری شود.

وی ادامه داد: گاهی هم شاهد حملات به نیروها یا اورژانس هستیم؛ چرا که برخی افراد از روحیه مناسبی برخوردار نیستند که در این خصوص باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد؛ در مواقعی انتظارات غیرمعقول باعث بروز این حوادث می‌شود و باید در این خصوص معقول و منطقی برخورد شود. حتی در مواقعی شاهد بوده‌ایم بیمار تقاضای تزریق آمپول‌های خاص را دارد که این موضوع نیز منطقی نیست. با وجود وضعیت فعلی روزانه ۳ تا ۵ برخورد با نیروها منجر به شکایت می‌شود.

وی ادامه داد: آموزش همگانی یکی از اهداف ما است، این رویکرد وجود داشته است و آموزش چهارشنبه آخر سال، آموزش در مدارس و سازمان‌های دولتی نیز در کلاس‌های آموزشی برگزار شده است.

رئیس مرکز اورژانس تهران با بیان اینکه بر اساس پروتکل، نیروهای اورژانس موظفند بیمار را به مراکز دولتی ارجاع دهند، گفت: متاسفانه پراکندگی بیمارستان‌ها و توزیع متخصصین به خوبی انجام نشده است؛ برخی بیمارستان‌ها متخصص مغز و اعصاب ندارند که ما مجبوریم بیمار را به بیمارستان دیگری منتقل کنیم. برخی مراکز درمانی شلوغ هستند و در اورژانس با این مشکلات مواجه هستیم.

 

عضو می شم

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.