امروز ۱ ام شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۸ ب.ظ
آموزش کلیات عملیات پروازی و HLOوZLOتوسط دکتر سرور رئیس امداد هوایی سازمان اورژانس کشور در سالن اجتماعات شهدای دانشگاه علوم پزشکی اهواز

به گزارش روابط عمومی سازمان اورژانس کشور در مرکز اهواز؛

کارگاه آموزشی اورژانس هوایی توسط اداره آمبولانس هوایی سازمان اورژانس کشور با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اهواز با حضور بیش از ۲۶۰ نفر از پرسنل اورژانس بیمارستانی و پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، دزفول، هلال احمر و آتش نشانی، مترونها و مدیران‌پرستاری بیمارستانهای اهواز  در روز چهارشنبه ۲۳ مردادماه ۹۸ در تالار شهداء دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار گردید. قابل ذکر است در کارگاه مذکور، دکتر ورناصری معاون محترم درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، دکتر سرور رئیس اورژانس هوایی سازمان اورژانس کشور ، دکتر زرگر رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث اهواز‌و جناب سرهنگ مرادی معاون محترم عملیات پایگاه هوانیروز اهواز حضور داشتند.

دکتر ورناصری معاون درمان دانشگاه با اشاره به این مطلب که ماهیت و لزوم شکل‌گیری فوریت‌های پزشکی، ارائه خدمات پزشکی درمانی به مصدومان و افراد نیازمند در حداقل زمان ممکن است، تصریح کرد: رسیدگی به بیماران اورژانس قلبی، بیماران سکته‌های مغزی، قطع عضو، تروما و ضربه‌های نافذ در قفسه سینه از جمله مواردی است که امکان استفاده از امداد هوایی وجود دارد.
وی اظهار کرد: در هنگام وقوع حوادث خاص که نیاز به امداد هوایی باشد، قطعا برای ارایه خدمات مطلوب‌تر، امداد زمینی نیز به همراه اورژانس هوایی اعزام خواهد شد.

در ادامه دکتر زرگر در خصوص ایمنی در عملیات اورژانس گفت: پس از حضور در صحنه و ایجاد شرایط پایدار برای بیمار یا فرد حادثه‌دیده، چنانچه تیم زمینی پیشتر در صحنه حضور پیدا کرده باشند، شرایط را برای برخاست ایمن هلیکوپتر فراهم می‌کنند و تیم امداد پزشکی هوایی، به سمت بیمارستان تعیین شده صحنه را ترک می‌کنند.

در بخش دیگری مدیر مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی اهواز  با اشاره به اهمیت اورژانس هوایی، استفاده از بالگرد جهت انتقال مصدومین و بیماران را جزو سریع ترین راه های انتقال برشمرد و اظهار داشت: بسیاری از مردم زمانی که با ما تماس می گیرند انتظار دارند در کم ترین زمان ممکن اورژانس بر بالین بیمارشان حاضر شود و این خواسته به جا و به حقی است و ما و مجموعه همکارانمان سعی می کنیم در کم ترین زمان ممکن و در زمانی که برای بعضی از بیماران به خصوص بیماران قلبی که وقت طلایی دارند در حداقل زمان ممکن به محل حضور بیماران رسیده و خدمات لازم را به آنان ارائه دهیم.

در ادامه دکتر سرور رئیس اورژانس هوایی سازمان اورژانس کشور ضمن ارایه مطالب و‌ مباحث آموزشی  مرتبط بر رعایت ایمنی  پرواز  تاکید کرد و با آموزش نکات مهم در مواجهه با حوادث و بحرانها و همچنین انتقال بیماران در ماموریتهای هوایی نکات زیر را بصورت علمی و عملی توضیح دادند.

١-ضرورت و اهمیت اورژانس هوایی
٢-اشنایی با کد ٣۵٠ و شرح وظایف آن
٣-اشنایی با اصول حفاظت در مواجهه با مخاطرات عملیات هلیکوپتری
۴- اشنایی با سیستم مدیریت ایمنی (sms)
۴-کلیات و آشنایی با عملکرد بالگرد
۵-آشنایی با HLO و LZO و شرح وظایف آنها
۶- اشنایی با مارشالینگ

شایان ذکر است کارگاه مذکور در راستای ماموریتهای اورژانس هوایی در اربعین حسینی(ع)، راهیان نور ، حوادث و بحرانهایرغیر مترقبه و پیش بینی تخلیه مجروحین به مراکز درمانی  برگزار گردید.

 

 

انتهای خبر/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.