امروز ۸ ام اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۴ ق.ظ
هر آنچه که در مورد سکته قلبی و کد 247 باید بدانیم
image_print

به گزارش روابط عمومی مرکز اورژانس تهران؛ حملات قلبی با درد ناگهانی و احساس فشار در قفسه سینه رخ نمی دهد و بسیاری از افراد به دلیل ناآشنایی با نشانه های حمله قلبی جان خود را از دست می دهند یا قادر به یاری رساندن قربانیان این عارضه نیستند.

حمله قلبی چه زمانی رخ می دهد؟

حمله قلبی زمانی است  که یکی از شریانهای خون رساننده به عضله قلب دچار انسداد یا تنگی شود به عضله قلب آسیب رسیده و علائم زیر بروز می کند.

علائم سکته قلبی:

با شناخت علائم قلبی و اقدام به موقع می توان از مرگ یک فرد پیشگیری کرذ که این علائم می تواند شامل: احساس درد فشارنده یا سنگینی در قفسه سینه،  انتشار درد به گردن، فک، شانه یا بازو ، تنگی نفس و عرق فراوان،  تهوع ، احساس سبکی سر و غش کردن و اضطراب و بی قراری باشد.

اقدامات اورژانسی هنگام سکته قلبی :

بلافاصله بیمار را بی حرکت کنید

بیماررا در وضعیت راحت و ترجیحا نیمه نشسته قرار دهید

از اورژانس ۱۱۵ در خواست کمک کنید

 به وی آرامش بدهید

در صورتی که پزشک بیمار از قبل نیتروگلیسرین در هنگام درد تجویز نموده است، یک عدد زیر زبانی به وی بدهید.

طرح ۲۴۷:

روزانه تعداد زیادی از افراد با شروع علائم قلبی و درد قفسه سینه با اورژانس ۱۱۵ تماس می گیرند که هنگام رسیدن تکنسین های اورژانس بر بالین بیمار و گرفتن نوار قلبی و ارسال به متخصص قلب مقیم در مرکز اورژانس در قالب طرح ۲۴۷ از مرک حتمی نجات پیدا می کنند.

هر آنچه که در مورد کد ۲۴۷ و نجات بیماران در قالب این کد و استفاده آن در اورژانس پیش بیمارستانی باید بدانیم:

برای انتقال سریع بیماران به مراکز درمانی از آمبولانس‌های مجهز به سیستم ارسال نوار قلب به صورت آنلاین استفاده می‌شود که امروزه آمبولانس‌های کشور به این دستگاه مجهز هستند.
 ارائه خدمات به بیماران قلبی در قالب طرح ۲۴۷ و یا به عبارتی ارائه خدمات قلبی عروقی ۲۴ ساعته در هفت روز هفته به اجرا درآمده است که اجرای این طرح در اورژانس پیش بیمارستانی موجب شده مرگ‌ومیر ناشی از سکته‌های قلبی به میزان زیادی کاهش پیدا کند.
زمانی‌ که گزارشی در خصوص بیمار دچار علائم قلبی به مرکز اورژانس اعلام می‌شود، آمبولانس مجهز به ارسال نوار قلبی به محل اعزام می‌شود.
بلافاصله هنگام رسیدن تکنسین‌های اورژانس بر بالین بیمار و بررسی علائم اولیه، نوار قلبی تهیه و به صورت آنلاین به پزشک متخصص قلب که در مرکز اورژانس پیش بیمارستانی مستقر است، ارسال می‌‌کنند.

زمانی ‌که پزشک نوار قلبی را بررسی و متوجه بروز سکته قلبی شد سریعا با بیمارستان‌های حامی طرح هماهنگی لازم انجام و کد ۲۴۷ را اعلام می‌کند که در نهایت بیمار در کم‌ترین زمان برای بستری و انجام اقدامات تخصصی مانند کار گذاری استنت قلبی، فنر و … به مستقیم به کت لب بیمارستان منتقل می‌شود.

عضو می شم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.