امروز ۲۸ ام مهر ۱۳۹۸ ساعت ۵:۱۸ ب.ظ
  • کد خبر: 37325
  • گروه : گیلان
  • تاریخ انتشار: ۲۵ام شهریور ۱۳۹۸
گیلان مجهز به اورژانس هوایی شد

اورژانس هوایی گیلان به مناسبت چهل و چهارمین سالروز تاسیس اورژانس ۱۱۵ و با با حضور ارسلان زارع استاندار گیلان، ارسلان سالاری سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان، رییس اورژانس گیلان و جمعی از مسئولان استانی افتتاح شد.

به مناسبت چهل و چهارمین سالروز تاسیس اورژانس ۱۱۵،اورژانس هوایی گیلان از طریق ویدئو کنفرانس در کشور افتتاح و راه اندازی شد.

اورژانس هوایی گیلان به مناسبت چهل و چهارمین سالروز تاسیس اورژانس ۱۱۵ و با با حضور ارسلان زارع استاندار گیلان، ارسلان سالاری سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان، رییس اورژانس گیلان و جمعی از مسئولان استانی افتتاح شد.

در این افتتاح که با حضور  رییس اورژانس گیلان ضمن عرض خیر مقدم به مدعوین، چهل و چهارمین سالروز تاسیس اورژانس پیش بیمارستانی را تبریک گفت.

وی در خصوص هدف ایجاد فوریتهای پزشکی گفت: اغلب کسانی که به علت سوانح، حوادث رانندگی،حمله قلبی، مسمومیت هاو… نیاز به مراقبت های پزشکی و درمان فوری داشتند، در راه رسیدن به بیمارستان به علت از دست رفتن فرصت جان می باختند.از این رو فوریتهای پزشکی راه اندازی شد.

دکتر پیمان اسدی در خصوص تاریخچه اورژانس گیلان گفت:مرکز فوریتهای پزشکی استان گیلان در آذر ماه ۱۳۵۵با احداث ۴ پایگاه در رشت،لاهیجان، منجیل و انزلی شروع به فعالیت نمود. هریک از مراکز یادشده در ابتدا دارای دو دستگاه آمبولانس و تعداد۱۲ نفر تکنسین بودند.

وی در ادامه گفت هم اکنون اورژانس ۱۱۵ گیلان مجهز به ۶۲ پایگاه شهری و جاده ای ، ۴۷۰ پرسنل فوریتهای پزشکی می باشد.

رییس اورژانس گیلان با اشاره به ماموریتهای انجام یافته در سال ۹۷ گفت:اورژانس گیلان در سال ۹۷ موفق به انجام ۸۷هزارو ۳۶۲ ماموریت در استان گیلان شده که از این بین ۲۵هزار و ۳۱۱ مورد ماموریتهای تصادفی و ۶۲هزار و ۵۱ مورد غیر تصادفی بوده است.

هم چنین در ادامه گفت: ماموریتهای اورژانس گیلان از ابتدای سال تا کنون ۵۰هزار و ۵۳۴ مورد بوده است که نسبت به سال قبل ۷/۹۴% افزایش داشته است.

دکتر پیمان اسدی در خصوص اورژانس هوایی نیز افزود به همت سازمان اورژانش کشور،دانشگاه علوم پزشکی و حمایت های مقامات مسئول در استان گیلان به حمد خدا امروز اورژانس هوایی این استان رسما افتتاح و راه اندازی می شود تا زمان رساندن مصدومین و مددجویان به مناسب ترین مراکز درمانی کاهش یابد.

دکتر ارسلان سالاری ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان در آیین راه اندازی اورژانس هوایی به مزیت های راه اندازی اورژانس هوایی اشاره کرد و گفت  انتقال سریع تر بیماران، انتقال نیروی متخصص بر بالین بیمار، انتقال تجهیزات به مکان های مورد لزوم و پشتیبانی از ناوگان زمینی، امکان دسترسی به مناطق صعب العبور، غلبه بر ترافیک و حوادث پرتلفات، ارائه خدمات به بیماران اورژانس نیازمند خدمت رسانی در زمان طلایی، عضو قطع شده، اعضای پیوندی، مادران باردار پرخطر، ترومای شدید سر و قفسه سینه، ترومای نافذ شکم ، قفسه سینه وگردن و استفاده در حوادث ترافیکی با مکانیسم شدید آسیب از مزایای آمبولانس هوایی است

ارسلان زارع استاندار گیلان در مراسم افتتاح اورژانس هوایی با گرامیداشت روز ملی اورژانس۱۱۵، گفت: موقعیت جغرافیایی، تراکم بالای جمعیت و حضور گردشگران در تمامی ایام سال نیاز به راه اندازی اورژانس هوایی در گیلان را تشدید می کرد که این امر مهم تحقق یافت.

وی با اشاره به این نکته که اورژانس هوایی گیلان با هزینه اولیه به مبلغ ۳۰۰میلیون تومان افتتاح شده است افزود:با افتتاح این پایگاه تعداد مراکز اورژانس هوایی در کشور به ۴۴ پایگاه افزایش پیدا می کند وی در ادامه گفت:اورژانس هوایی یکی از بسته های طرح تحول نظام سلامت محسوب می‌شود و هدف اصلی آن کاهش زمان رساندن مصدومین و مددجویان به مناسب ترین مراکز درمانی است.

استاندار گیلان بهره برداری از اورژانس هوایی گیلان را گامی موثر درجهت جلوگیری از مرگ و میر و کاهش تلفات خواند و افزود آنچه که به عنوان هدف در گیلان با جدیت دنبال می شود،تحقق مطلوب توسعه پایدار است که حوزه سلامت مهمترین شاخصه در سنجش آن و دغدغه اصلی دولت تدبیر و امید به شمار می آیداز بسته های طرح تحول نظام سلامت، راه اندازی اورژانس هوایی بوده و هدف اصلی کاهش زمان رساندن مصدومین به مناسب ترین مرکز درمانی است.

در خاتمه هلیکوپتر اورژانس گیلان  با حضور مقامات استانی و به صورت ویدئو کنفرانس توسط معاون اول ریاست جمهوری رسما راه اندازی شد

هم اکنون  ناوگان اورژانس۱۱۵ گیلان مجهز به ۱دستگاه هلیکوپتر، ۱دستگاه اتوبوس امبولانس، ۲ دستگاه موتورلانس و ۱۲۰دستگاه آمبولانس می باشد

 

 

 

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.