امروز ۶ ام فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۷:۳۳ ب.ظ
  • کد خبر: 4366
  • گروه : گوناگون
  • تاریخ انتشار: ۱۶ام اردیبهشت ۱۳۹۷
رییس سازمان اورژانس کشور بر تقویت ناوگان فوریتهای پزشکی تاکید کرد و گفت: از مجلس شورای اسلامی انتظار می رود حمایتهای بیشتری را در جهت تقویت اورژانس پیش بیمارستانی کشور داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی و پایگاه اطلاع رسانی سازمان اورژانس کشور در مرکز اصفهان، رییس سازمان اورژانس کشوردر مراسم افتتاحیه ۵ پروژه اورژانس پیش بیمارستانی در استان اصفهان گفت: در پروژه تله مدسین، دستگاه هایی که در آمبولانس ها نصب شده است، کاملا تولید داخلی کشورمان است و تنها فرقی که با نمونه خارجی دارد، استفاده از دو سیم کارت است.

وی با تاکید براینکه بالگرد اورژانس هوایی اصفهان اهمیت زیادی دارد، افزود: ما برای تهیه تجهیزات مورد نیاز اورژانس، پیگیری های زیادی کردیم و درخواست هایی از مجلس شورای اسلامی داشتیم که متاسفانه تاکنون محقق نشده است.

دکتر کولیوند با بیان اینکه ناوگان اورژانس باید تقویت شود، تصریح کرد: تابه حال کمتر اتفاق افتاده است که در یک زمان ۲۴۰۰ دستگاه آمبولانس به ناوگان آمبولانس های کشور اضافه شود که خوشبختانه اخیرا این اتفاق افتاده است و در تلاشیم که یک هزار دستگاه دیگر نیز خریداری کرده و به استانها اختصاص دهیم.

رییس سازمان اورژانس کشور خاطرنشان کرد: ما باید برای راه اندازی اورژانس ریلی هم اقداماتی را انجام دهیم تا بتوانیم از این امکان نیز در مسیر خدمت به مردم بهره مند شویم.

دکتر غفور راستین رئیس اورژانس اصفهان در مراسم افتتاحیه ۵ پروژه اورژانس پیش بیمارستانی در استان گفت: در حال حاضر، مرکز فرماندهی عملیات فوریتهای پزشکی در هر دو شرایط عادی و بحران، فرماندهی عملیات های امدادرسانی را بر عهده دارد.

وی افزود: با راه اندازی اتوماسیون فرماندهی عملیات اورژانس، به محض تماس امدادخواه، آدرس وی بر روی صفحه نمایش قابل مشاهده است و به طور خودکار، نزدیکترین واحد امدادی برای اعزام به محل، مشخص می شود.

مدیر حوادث و فوریتهای پزشکی استان اصفهان تصریح کرد: در این سامانه، مسیر حرکت آمبولانس، تمام زمانهای مربوط به اعزام، رسیدن به محل حادثه و سایر اقدامات ثبت و امکان پذیرش بیمار توسط تریاژ بیمارستان سریع تر مشخص می گردد، همچنین اطلاعات بیماران در سامانه اتوماسیون بشکل پرونده های دیجیتال به ثبت می رسد.

 

دکتر راستین خاطرنشان کرد: نرم افزار مذکور، امکان نمایش نقاط پر حادثه را نیز برای بهره برداری ارگان های مربوطه و کاهش حوادث ترافیکی داراست.

وی اظهار کرد: در کنار این سامانه یک آپ شهروندی طراحی شده که عموم مردم می توانند با نصب آن بر روی موبایل خود، از امکانات آن استفاده نمایند بطوریکه با گرفتن شماره ۱۱۵ آدرس آنها بطور خودکار برای کارشناسان اتاق فرمان نشان داده می شود.

مدیر حوادث و فوریتهای پزشکی استان اصفهان گفت: یکی دیگر از پروژه های اورژانس که امروز رونمایی شد، بی سیم دیجیتال به عنوان بزرگترین زیرساخت ارتباطی استان در حوادث است. این ارتباط بی سیم که با هزینه ای بالغ بر ۲ میلیارد تومان ایجاد شده است، بُعد مسافتی ۴۸۰ کیلومتر را در سطح استان اصفهان پوشش می دهد.

وی با بیان اینکه با سیستم دیجیتال یا DMR تمام نقاط کور مرتفع شده است، ادامه داد: برای این فناوری، ۱۴ تکرارکننده در کل استان نصب شد که برای هر یک از آنها، زحمات بسیار زیادی کشیده شده است. پیش از این بُعد مسافت در ارتباط بی سیم بسیار موثر بود و صدای بی سیم پارازیت زیادی به همراه داشت که همه این مشکلات برطرف شده است.

گفتنی است در این مراسم از طرح تله مدیسین برای ارسال اطلاعات بیمار از صحنه حادثه به اتاق فرمان اورژانس برای تصمیم گیری سریع پزشک اورژانس نیز رونمایی شد.

در ادامه این مراسم کلنگ زنی ساخت پایگاه اورژانس هوایی استان اصفهان در ورودی شهرشاهین شهر با حضور مسولین اورژانس کشورو خیرین محلی انجام شد.

آخرین پروژه امروز ، افتتاح ساختمان خیرساز پایگاه اورژانس هرند بود که به همت خیر محترم جناب آقای حسینعلی ذاکری انجام شده است.

دکتر چنگیزرییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهاندر مراسم افتتاحیه ۵ پروژه اورژانس پیش بیمارستانی در استان گفت: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در انجام وظایف مشترک با سازمان های زیرمجموعه خود، هیچ حد و مرزی نمی شناسد و بر اهمیت زمان در اورژانس کاملا تاکید دارد.

 وی با بیان اینکه وظیفه دانشگاه علوم پزشکی، حمایت اورژانسی از اورژانس است، افزود: حمایت از اورژانس پیش بیمارستانی برای ما در اولویت نخست قرار دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: پروژه هایی که امروز در فوریتهای پزشکی اصفهان افتتاح شد، خدمت بیشتر، با کیفیت بالاتر را به همراه دارد ولی عنصری که در کنار این موارد، به عنوان کیمیا عمل می کند، عامل نیروی انسانی است.

دکتر چنگیز ادامه داد: در اورژانس پیش بیمارستانی، خواسته و احساس مسئولیت پرسنل باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

دکتر کلیدری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مراسم افتتاحیه ۵ پروژه اورژانس پیش بیمارستانی در استان گفت: همه ما زیرمجموعه های دانشگاه علوم پزشکی، عضو یک خانواده هستیم و همیشه باید در زمان خدمت، تصور کنیم که خودمان دریافت کننده خدمت هستیم.

وی افزود: همه ما باید خود را در مقام پاسخگو ببینیم و حداکثر آرامش فکری را به مردم هدیه دهیم.

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: ما در استان اصفهان ساختار خدماتی بسیار خوبی داریم اما با وجودیکه عنوانِ استان برخوردار را یدک میکشیم، از بسیاری امکانات محرومیم.

کلیدری خاطرنشان کرد: پهنای استان اصفهان از شرق به غرب، نزدیک به ۶۰۰ کیلومتر است و در مواقع بحران به عنوان معین برای سایر استانها تلقی می شود.

وی با بیان اینکه ما برای تکمیل ساختار خدماتی خود به قاعده های فنی نیاز داریم، اظهار کرد: به دنبال این هستیم که برای استان، نقشه سلامت تدوین کنیم و در این زمینه، فاکتور کلیدی برای اورژانس، نیروی انسانی است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با ابراز تاسف از جوابگو نبودن نیروی انسانی در حال حاضر، گفت: عامل نیروی انسانی باید هرچه سریعتر تربیت شده و در اختیار استان ها قرار گیرد؛ و آنچه بایستی برای این قشر با سختی کار زیاد، فراهم شود، جذابیت است.

مهندس شیشه فروش مدیرکل بحران استانداری اصفهان امروز در مراسم افتتاحیه ۵ پروژه اورژانس پیش بیمارستانی در استان گفت: استان اصفهان به عنوان معین استان تهران و نیز منطقه ۵ تهران مشخص شده است و تاکنون کارنامه اصفهان در زمینه کمک رسانی به سایر استانها در مواقع بحران چشمگیر بوده است.

وی افزود: به عنوان نمونه، در زمین لرزه کرمانشاه، بیمارستان صدوقی اصفهان، به عنوان بزرگترین بیمارستان سیار خاورمیانه حضور یافت و به ارائه خدمات پرداخت.

 

مدیرکل بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: در این بحران، ما توانستیم یکصد هزار خدمت را در ثلاث باباجانی ارائه دهیم و پس از پایان خدمت رسانی، هرچه از تجهیزات و امکانات با خود برده بودیم، همانجا گذاشتیم و بازگشتیم. هنوز هم این بیمارستان، در حال ارائه خدمات به زلزله زدگان است.

مهندس شیشه فروش خطاب به نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: ناوگان آمبولانس های اورژانس پیش بیمارستانی باید تقویت شود. همچنین برای احداث ساختمان مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی اصفهان نیازمند اعتبار هستیم و انتظار می رود نسبت به تامین این موارد توجه ویژه ای صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.