امروز ۳۰ ام فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۷:۲۵ ق.ظ
رئیس پدافند غیرعامل وزارت بهداشت در خصوص مسمومیت وسیع هموطنان با استفاده از قارچ خوراکی به نکات مهمی اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اورژانس کشور؛ دکتر پیر حسین کولیوند، رئیس پدافند غیرعامل وزارت بهداشت در خصوص مسمومیت وسیع هموطنان با استفاده از قارچ خوراکی به نکات مهمی اشاره کرد.

دکتر کولیوند با اشاره به بارندگی‌های اخیر گفت: قارچ‎های بسیاری سر از خاک بیرون آورده‌اند که برخی از آن‎ها سمی بوده و متاسفانه مصرف این قارچ‌ها باعث مسمومیت تعدادی از هموطنان در استان‎های مختلف کشور شده است که هموطنان گرامی باید به نکات زیر توجه کنند:

هموطنان گرامی:

با توجه به فصل بهار و بارندگی‎های اخیر و رشد انواع قارچ‎ها در طبیعت و بروز مسمومیت در تعدادی از هموطنان در استان‎های مختلف در اثر مصرف قارچ‎های سمی، ستاد پدافند غیر عامل وزارت بهداشت توصیه می‎کند هشدارهای زیر را جدی بگیرید.

۱-اگر سلامتی خود را دوست دارید نه تنها باید از خوردن قارچ‎های وحشی و نا آشنا خودداری نمایید، بلکه به آن‎ها دست هم نزنید زیرا خطر مسمومیت از طریق پوست نیز در برخی گونه قارچ‎ها وجود دارد

۲-تشخیص سمی یا خوراکی بودن قارچ کار ساده‎ای نیست و تنها راه دقیق از طریق آزمایشگاه امکان‎پذیر می‎باشد بنابراین به هیچ عنوان نباید آن را در زیر زبان آزمایش کنید.

۳-تنها از قارچ‎هایی که در فروشگاه‎های معتبر و در بسته‎بندی‎های بهداشتی عرضه می‎شوند استفاده نمایید.

۴ –در صورت مصرف قارچ خودرو و یا قارچ‎هایی که از افراد متفرقه خریداری کرده‎اید و مشاهده علائمی شبیه مسمومیت مانند درد شکم، تهوع، استفراغ و سرگیجه ، سریعاً به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

۵-در صورت حضور در طبیعت مراقب کودکان و تماس آن‎ها با قارچ‎ها و گیاهان باشید

۶-بهداشت فردی را رعایت نموده و در صورت لمس قارچ، دست‎ها را با آب و صابون بشویید

۷- در صورت مشاهده علائم مسمومیت و وجود تهوع و استفراغ و اسهال، آب و مایعات فراوان مصرف نموده و سریعاً به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.