امروز ۳۰ ام فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۷:۵۸ ق.ظ
  • کد خبر: 4691
  • گروه : گوناگون
  • تاریخ انتشار: ۱۲ام خرداد ۱۳۹۷
رئیس کل سازمان نظام پرستاری در دیدار با رئیس اورژانس کشور، بر ضرورت استفاده از نیروهای پرستاری در خدمات اورژانس پیش بیمارستانی تاکید کرد.

ب

ه گزارش روابط عمومی سازمان اورژانس کشور؛ دکتر اصغر دالوندی روز شنبه در دیدار تنی چند از مدیران ارشد سازمان نظام پرستاری با دکتر پیرحسین کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور، گفت: اورژانس پیش بیمارستانی بخش مهمی از زمینه های آموزش تخصصی پرستاری است.

وی با بیان این مطلب که سازمان نظام پرستاری در صدد تاسیس بخش های خلاقیت، نوآوری وکارآفرینی است، افزود: در خدماتی که به حوزه اورژانس ربط دارد، به سمت ارائه خدمات نو آورانه توسط پرستاران پیش می رویم واز همین رو، شرکت های دانش بنیان را در دستور کار داریم تا بتوانیم در بحث آموزش، خدمات محصولات نو آوری داشته باشیم.

وی با عنوان این مطلب که پرستاران می توانند یاری رسان اورژانس کشور باشند، افزود: در سطح عمومی و تخصصی اورژانس می توان از آموزش پرستاران بهره برد.

دالوندی از پرستاران به عنوان صدای پیشرو درامر آموزش برای تحقق شعار سلامت برای همه WHO نام برد و گفت: می توان از طریق روش های مختلف صدای پرستاران را به گوش دیگران رساند.

وی ادامه داد: پرستاران با داشتن پروانه صلاحیت حرفه ای می توانند صدای خود را به جامعه رساند و سازمان نظام پرستاری با صدور پروانه صلاحیت حرفه ای خواهد توانست پرستار حرفه ای را از غیر حرفه ای تمایز داد.

 

 

 

به گفته رئیس کل سازمان نظام پرستاری، در ۳۰ استان پرستار طرحی آماده به کار وجود دارد اما شرایط جذب فراهم نیست، که می توان از پرستاران طرحی پس از چند ماه دراورژانس کشور استفاده گردد.

دالوندی ادامه داد: سازمان نظام پرستاری می تواند در جهت کمک به اورژانس کشور می تواند در گسترش ناوگان موتوری و خودروئی اورژانس کشور مشارکت نماید.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در پایان افزود: با توجه به برنامه امسال ICN مبنی بر ارائه برنامه Nursing Now ، یکی از مهمترین جاهایی که پرستاران را می تواند به جامعه معرفی کند طرح همیار اورژانس می باشد.

در ادامه این نشست و گفتگو، پیرحسین کولیوند ضمن خوشامد گویی به مدیران سازمان نظام پرستاری، گفت: اورژانس حدود یک سال است که تبدیل به سازمان شده و در اساسنامه سازمان اورژانس، کارهای مهمی به اورژانس پیش بیمارستانی محول شده است.

وی افزود: اورژانس هوایی با ۴۰ فروند بالگرد توانسته بالغ بر ۲۰ هزار مصدوم را به مراکز درمانی منتقل کند و ۶۵ درصد آنها مستقیما به اتاق عمل هدایت شده اند.

کولیوند ادامه داد: اورژانس هوایی در یکی از دانشگاه های کشور توانسته ۹۵ درصد مرگ و میر زنان باردار را کاهش دهد.

وی با عنوان این مطلب که تعداد بالگردها زیاد نبود اما در سال گذشته تعداد بالگردهای اورژانس افزایش یافت و همچنان نیز در حال گسترش ناوگان اورژانس هوایی هستیم، افزود: با داشتن ۵۰ فروند بالگرد می توانیم از بسیاری از کشورها جلوتر باشیم.

کولیوند به راه اندازی اورژانس موتوری در تهران اشاره کرد و گفت: به دلیل ترافیک تهران و برای دسترسی راحت تر به مصدومین، موتور آمبولانس ها را راه اندازی کردیم که بسیار اثر بخش بوده و به دنبال خرید این موتورها برای شهرهای بزرگ هستیم.

وی با تاکید بر اینکه اورژانس باید کارهای تخصصی تر انجام دهد، تصریح کرد: دانشجویان اورژانس در دانشکده ها از لحاظ تئوری آموزش مناسبی را خواهند دید اما از لحاظ عملی نیاز به فعالیت و آموزش بیشتری دارند و در تمامی حوزه ها می بایست تخصصی تر عمل نمایند.

کولیوند افزود: در اساسنامه برای آموزش در سطح فرد و خانواده و جامعه روی مباحث فوریت های پزشکی تکلیف شده است که کار بسیار بزرگی است و این برای نخستین بار است که این کار به یک سازمان در وزارت بهداشت محول می شود و تحت عنوان همیار اورژانس است و در ادامه به داوطلب اورژانس حرفه ای اشاره شده است که داوطلبان باید از کادر پرستاری یا پزشکی استفاده شوند.

وی گفت: در اورژانس برخلاف سایر ارگان ها که می توانند هر فردی را استخدام نمایند باید داوطلب حرفه ای استخدام شود. در بحث همیار اورژانس می توان از همه گروه ها استفاده کرد. همچنین، شرکت ها و سایر ارگان ها می توانند با ارائه آمبولانس، بالگرد و یا موتور آمبولانس به نوعی خدمات بسیار با کیفیت تری به مردم ارائه نمود و سازمان نظام پرستاری نیز می تواند در این خصوص کمک کند.

رئیس سازمان اورژانس کشور، افزود: در بحث آموزش یک کتاب کمک های اولیه برای تمامی رده ها به رشته تحریر در آمده است و کارگاه هایی هم برگزار شده که سازمان نظام پرستاری می تواند با کمک هیئت مدیره های سراسر کشور، آموزش این بخش را بر عهده گیرد.

وی با عنوان این مطلب که در بحث آموزش حوادث غیر مترقبه کارهای زیادی روی زمین مانده و گروه پیراپزشکی در صف اول پاسخگویی است، ادامه داد: باید در این خصوص آموزش لازم برای پرسنل دیده شود، گستردگی نیروها یک سازماندهی را می طلبد که با همکاری سازمان نظام پرستاری و سازمان نظام پزشکی می توان سازماندهی لازم را داشته باشیم.

در ادامه این دیدار و گفتگو، حمیدرضا خانکه قائم مقام حوزه بحران سازمان اورژانس کشور، گفت: سازمان نظام پرستاری با گستره فعالیت هایی که دارد می تواند در کنار اورژانس قرار داشته باشند و پتانسیلی که دارد شبیه به پتانسیلی است که اورژانس کشور نیاز دارد و حجم بسیاری از نیروهایی که در اورژانس فعالیت می کنند پرستار هستند اما نیاز به مهارت تخصصی تر است. زیرا ورود پرستاران بدون مهارت به اورژانس، فعالیت اورژانس را دچار ضعف می کند و می توان دوره های ۲تا ۶ ماهه آموزش مهارت های تخصصی برای این افراد در نظر گرفت.

وی افزود: اورژانس کشور با حضور دکتر کولیوند در تمامی حوزه ها حرف هایی برای گفتن دارد و پیشرفت های چشمگیری نیز داشته است.

خانکه ادامه داد: با داوطلبین اورژانس می توان خدمات را هر چه سریع تر ارائه داد. مردم ما دانش پزشکی پایینی دارند و متاسفانه زمانی خرافه با آن مخلوط می شود. توقعاتی که طی دو سال گذشته از اورژانس دارند تغییر کرده و انتظارات بیشتر شده است.

وی گفت: اساسنامه اورژانس اجازه فعالیت در تمامی بخش ها را به اورژانس می دهد و سازمان نظام پرستاری و جامعه پرستاری با ظرفیتی که دارد باید وارد کار شود و برخی مسئولیت ها را عهده دار شوند.

محمد شریفی مقدم مشاور عالی رئیس سازمان نظام پرستاری، با عنوان این مطلب که اورژانس به کار عملیاتی نیاز دارد و دکتر کولیوند نیز مرد عمل است، گفت: با ورود ایشان اورژانس کشور تغییر و تحولاتی داشته است، پرسنل فوریت ها مشکلات شبیه پرستاران را دارند و البته مشکلات دیگری هم دارند، زیرا در صف اول درمان، اورژانس قرار دارد.

وی با اشاره به این موضوع که اورژانس متحول شده است، افزود: در این بین، امداد هوایی بسیار اثر بخش بوده و محوری کردن بحث بحران ها و ایجاد سازمان که خواسته ۲۰ ساله پرسنل و مردم بوده است، باعث شده انتظارات مردم افزایش پیدا کند.

شریفی مقدم گفت: سازمان نظام پرستاری ۱۷۰ هزار نفر عضو و ۱۱۸ هیئت مدیره دارد و نقاط مشترک بسیاری داریم و کار مشترک بسیاری می توانیم انجام دهیم، زیرا آموزش فردی می تواند در هر خانواده ای یاری رسان باشد.

 

وی افزود: می توان با یک کار سه جانبه اورژانس، سازمان نظام پرستاری و حمل و نقل، آمار تلفات ترافیکی را کم کرد و به راننده ها به عنوان نفرات اول در حوادث آموزش های لازم را ارائه داد و به عنوان همیار اورژانس مثمر ثمر واقع شد.

مشاور عالی رئیس سازمان نظام پرستاری، ادامه داد: نیروی داوطلب در پرستاری وجود دارد و پرستاران علاقمندان به این امر هستند و در هر موقعیتی می توان تا ۵ هزار نفر نیروی داوطلب را معرفی کرد.

شریفی مقدم با بیان این مطلب که در خصوص برون سپاری هم باید فکر کرد، گفت: با فرهنگ سازی می توان به حل مسائلی که در جامعه با آنها مواجه هستیم، به مردم کمک کرد.

دکتر سید عباس کشفی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان نظام پرستاری، در ادامه این نشست مشترک، اظهارداشت: مدیریت بحران شرایط بسیار سختی است، برای گرفتن نیروی داوطلب ساماندهی در معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان نظام پرستاری انجام خواهد شد. همچنین اورژانس کشور می تواند با خانه روانشناسان، مشاوران و حرف یاورانه نیز فعالیت نماید. می توان از موضوعات روانشناسی استفاده نمود.

وی گفت: پیشنهاد می کنیم میان راهنمایی رانندگی، اورژانس و سازمان نظام پرستاری تفاهم نامه ای منعقد شود که افراد قبل از اخذ گواهینامه آموزش لازم را ببینند.

کشفی با اشاره به عدم اجرای قانون ارتقا بهره وری برای پرسنل اورژانس، افزود: پرسنل اورژانس بسیار از این امر گله مند هستند.

در همین ارتباط، رئیس سازمان اورژانس کشور، اظهارداشت: این موضوع توسط سازمان پیگیری شده و استفساریه آن توسط مجلس جهت اجرا داده شده که پرسنل اورژانس هم می توانند از مزایای این قانون بهره مند گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.