امروز ۵ ام اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۳ ق.ظ
۹ کشته و هزار و ۸۰۱ مصدوم در پی ۲۷۰۸ فقره تصادف/۶ سورتی پرواز/ثبت حدود ۱۱ هزار مورد مزاحمت تلفنی با مرکز اورژانس شیراز در تیرماه

روابط عمومی و ستاد اطلاع رسانی اورژانس کشور در مرکز استان فارس از ۹ کشته و هزار و ۸۰۱ مصدوم در پی ۲۷۰۸ فقره تصادف در جاده‌های شهری و روستایی استان در تیرماه سال جاری خبر داد.

محمد جواد مرادیان رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس با بیان اینکه این حوادث در یک ماه گذشته (تیرماه ۹۷) اتفاق افتاده است، گفت: متاسفانه ۹ نفر در این تصادفات فوت کردند و هزار و ۸۰۱ مصدوم توسط تکنسین‌های اورژانس خدمات پزشکی لازم دریافت کردند.

وی ادامه داد: از این تعداد مصدوم ۷۵۲ نفر بعد از دریافت خدمات پزشکی در صحنه حادثه درمان سرپایی و هزار و ۴۰۹ مصدوم توسط آمبولانس‌های این مرکز بعد از ارائه خدمات پزشکی به بیمارستان‌های استان انتقال داده شدند.

مرادیان ادامه داد: حاصل کل ماموریت‌های تصادفی در۳۰ روز گذشته، دو هزار و ۳۳۵ تصادف شهری و ۳۷۳ تصادف جاده‌ای بوده است.

وی با اشاره به اینکه طی یک ماه اخیر ( تیر‌ماه) ۶۴ هزار و ۳۵۷ تماس با خطوط ۱۱۵، اورژانس شیراز صورت گرفت، اظهار کرد: در مدت یک ماه ۱۱ هزار و ۵۸۵ ماموریت توسط عوامل اورژانس ۱۱۵ شیراز نیز انجام شده است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی فارس با بیان اینکه زمان رسیدن اورژانس بر بالین بیمار در شهر‌ها ۹ دقیقه گزارش شده که این میزان در جاده‌ها ۱۱ دقیقه است، تصریح کرد: در این یک ماه اخیر ۶ ماموریت اورژانس هوایی توسط بالگرد‌های شیراز انجام شده که ۴ مصدوم به مراکز درمانی منتقل شده است.

به گفته مرادیان، در یک ماه اخیر حدود ۱۱ هزار مورد تماس مربوط به مزاحمت‌های تلفنی با مرکز پیام اورژانس ۱۱۵ شیراز گزارش و به ثبت رسیده است.

وی با بیان این مطلب که مزاحمت‌های تلفنی اورژانس ۱۱۵ از دو جهت می‌تواند اثرات سوء در پی داشته باشد، اظهار کرد: از یک طرف فرصت تماس بیماران نیازمند به خدمات اورژانس به دلیل اشغال شدن خطوط ارتباطی از بین می‌رود و منجربه آسیب و یا فوت بیماران و مصدومان می‌شود و از طرفی باعث کاهش توان کارکنان اورژانس پیش بیمارستانی در مرکز ارتباطات و دربرخی موارد پرسنل عملیاتی می‌شود.

مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی فارس اضافه کرد: نکته مهم‌تر آنکه برخی از این مزاحمت‌ها منجر به ماموریت‌های کاذب و اعزام آمبولانس می‌شود که علاوه بر هدر رفتن هزینه و سرمایه‌های ملی، تردد آمبولانس‌ها در مسیر می‌تواند بار ترافیکی و حادثه ساز باشد و نیز فرصت خدمات رسانی به بیماران و مصدومین واقعی را از بین ببرد.

رئیس اورژانس فارس با توصیه به مسافران تابستانی، گفت: هموطنان دارو‌های خود را در طول سفر به همراه داشته و در زمان مشخص مصرف کنند، همراه داشتن دفترچه بیمه و دارو‌های مورد نیاز برای بیماران الزامی است.

گفتنی است در طرح امداد تابستانی امسال ۸۵۰ تکنسین و کارشناس مرکز پیام اورژانس ۱۱۵ جهت خدمت رسانی به مسافران در آماده باش کامل به سر می‌برند.

همچنین قابل ذکر است سه بالگرد هوایی اورژانس، ۸۴ پایگاه جاده‌ای و ۵۱ پایگاه شهری اورژانس به همراه ۲۵۰ دستگاه آمبولانس مشغول خدمات رسانی به هموطنان در تمام نقاط استان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.