امروز ۵ ام اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۹:۲۱ ق.ظ
جلسه کارگروه قرارگاه زیستی پدافند غیرعامل با هدف رفع کمبودات در مواقع تهدید و خطر در دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه وبویراحمد؛ این جلسه روز یکشنبه ۲۱ مرداد ۹۷ درساختمان مرکزی دانشگاه با حضور دکتر ایلامی رئیس دانشگاه معاونان و پوران فرد وسایر اعضاء برگزار شد. در ابتدا ریاست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در خصوص چگونگی فعالیت کمیته پدافند غیرعامل دانشگاه بحث و گفتگو کرد.

دکتر اورنگ ایلامی با تاکید بر اهمیت موضوع افزود: برای این که بتوانیم در شرایط بحران ارائه خدمت کنیم باید از قبل برنامه ریزی شود، نهایتا مقرر شد، ۸ گروه عضو کمیته پدافند غیر عامل دانشگاه این وظیفه برعهده رئیس همان نهاد عضو باشد.

معاون درمان با اشاره به جایگاه فرابخشی پدافند غیرعامل گفت: نکته مهم هماهنگی بین بخش هاست. به نوعی همه بخش های اصلی که در حال انجام فعالیت هستند باید این آمادگی را داشته باشند که در شرایط خاص بتوانند ادامه خدمت دهند. همچنین استفاده از تجربیات گذشته در این مسیر می تواند بسیار کمک کننده باشد و مستند سازی این دستاوردها از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دکتر سبز در پایان سخنان خود گفت: ما باید بتوانیم از همه توانمندی های دانشگاه در این خصوص بهره بگیریم. نیاز است با همکاری بسته سیاستی پدافند غیرعامل در سطح دانشگاه را تنظیم و آن را به عنوان گایدلاین مبنای کار کارگروه های ۸ گانه کمیته دانشگاهی پدافند غیرعامل قرار دهیم.

مدیر عامل پدافند غیرعامل استانداری عنوان کرد: ما در موضوع پدافند غیرعامل عمدتا به دنبال سه هدف هستیم ابتدا، باید نقاط حساس و حیاتی دستگاه را شناسایی کنیم، دوم، تمهیدات پیشگیرانه و استحکام زیرساخت ها را مدنظر قرار دهیم تا در گام سوم و زمان بروز حوادث قادر به ارائه خدمت در حوزه تخصصی بهداشت و درمان باشیم. بنابراین در کمیته پدافند غیرعامل دانشگاه، تمهیدات پیشگیرانه برای حفظ زیرساخت ها و تداوم خدمت رسانی در زمان حوادث از اولویت هاست.

در ادامه جلال پوران فرد، دبیر کمیته پدافند غیر عامل دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ضمن توضیح در خصوص دستورالعمل ابلاغی وزارت متبوع گفت: برنامه های پدافند غیر عامل در قالب ۸ کارگروه (: درمان، بهداشت، غذا و دارو، کالبدی( فنی، پشتیبانی و …)، امداد و نجات و فوریتهای پزشکی، آموزش و پژوهش، اطلاع رسانی و آرامش بخشی و کارگروه اجتماعی) بر اساس مدل کشوری و دستورالعمل وزارت بهداشت پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اهداف کمیته های دانشگاهی پدافندغیر عامل گفت: کاهش آسیب پذیری نظام سلامت و زیرساخت های حساس، حیاتی و مهم در برابر آسیب ها و تهدیدات متعارف و نامتعارف، افزایش میزان آمادگی نظام سلامت برای انواع آسیب ها و تهدیدات، طراحی و اقدام پاسخ اضطراری موثر و مناسب نظام سلامت به حوادث متعارف و نامتعارف و بازیابی و توانبخشی بر اساس یک برنامه زمان بندی منطقی با هدف بازگشت به زندگی عادی، تداوم فرایند توسعه و کاهش آسیب پذیری از جمله این اهداف هستند.

پوران فرد در ادامه سخنان خود ضمن معرفی اعضای کمیته و کارگروه ها ذیل آن در خصوص ساختار سازمانی پدافند غیر عامل توضیحاتی داد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.