امروز ۲۱ ام آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۰ ق.ظ
  • کد خبر: 38541
  • گروه : حوادث
  • تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۸
با توجه به افزايش تردد زائران ايرانى و غير ايرانى به دليل حذف رواديد در ايام اربعين، امكانات وزارت بهداشت و كميته بهداشت و درمان اربعين به ميزان ٢٥ درصد افزايش يافته است.

به گزارش روابط عمومى سازمان اورژانس کشور؛ امروز ١٠ مهر ٩٨ جلسه هماهنگى کمیته بهداشت و درمان اربعین ٩٨ با حضور دکتر کولیوندرئیس سازمان اورژانس و رییس کمیته بهداشت و درمان اربعین کشور، دکتر عطیر العبادى سفیر کشور عراق، دکتر رفعت مسعود، سفیر کشور پاکستان،آقاى ابراهیم حجازى معاون سفیر کشور افغانستان در ایران، اعضاى کمیته بهداشت و درمان اربعین ٩٨ و دکتر نائلى رییس اداره همکاری های اقتصادی امور بین المللی وزارت بهداشت  در سازمان اورژانس کشور برگزارو در خصوص نحوه ارائه خدمات کمیته بهداشتى و درمانى و فوریت هاىپزشکى بحث و تبادل نظر شد.

این هم اندیشى به منظور انجام هماهنگی اقدامات درمانی، فوریت های پزشکی و بویژه کنترل بهداشتی نظیر نظارت و کنترل بهداشتی موکب ها،مراکز طبخ و توزیع غذا، نظام مراقبت سندرمیک و کنترل زائرین محترم افغانستانی و پاکستانی در مبادی ورودی مرزهای شرقی کشور از نظر بیماری های واگیر و تاکید بر واکسیناسیون زائران مطابق با توصیه های سازمان بهداشت جهانی صورت پذیرفت.

در ابتدای جلسه دکتر کولیوند ضمن تشکر از حضور سفرای محترم  کشورهای همسایه در جلسه و آمادگی ایشان در آغاز اقدامات همکاری بهداشتی و درمانی، با تشریح جایگاه و عملکرد کمیته بهداشت و درمان  اربعین از اطمینان وزارت بهداشت در خصوص ارایه خدمات درمانی و بهداشتی و نیز کنترل دقیق مخاطرات بهداشتی خبر داد.

وی با انعقاد تفاهمنامه همکاری بین وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق در تاریخ ۲۰ شهریور ماه سال جاری، برای ارائه خدمات بهداشتی درمانی مطلوب به زائران گرانقدر اربعین حسینی، تاکید نمود در خصوص درمان رایگان بیماران اورژانسی در بیمارستان های عراق با وزارت بهداشت عراق به تفاهیم رسیده ایم.

رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین با اشاره به مخاطرات احتمالى گفت: با توجه با بازگشایى مرز خسروى در غرب کشور و افزایش تردد زائران ایرانى و غیر ایرانى به دلیل حذف روادید در ایام اربعین، امکانات وزارت بهداشت و کمیته بهداشت و درمان اربعین به میزان ٢۵ درصد افزایش یافتهاست.

در این جلسه دکتر عرفانى رئیس اداره مدیریت بیمارى هاى واگیر به وضعیت بهداشت و درمان در مرز هاى کشور اشاره و از سفراى کشور هاىعراق، پاکستان و افغانستان در خصوص همکارى وزارت بهداشت کشورهای متبوع در زمینه کنترل های بهداشتی و واکسیناسیون زائران عزیز درخواست همکارى کرد.

در ادامه دکتر عطیر العبادى سفیر کشور عراق در ایران ضمن تشکر ازعقد قرارداد بین وزارت بهداشت ایران و عراق ، به همکارى کامل بین دو کشور تأکید کرد و همچنین دکتر رفعت مسعود سفیر کشور پاکستان در ایران نیز ضمن تأکید بر همکارى وزارت بهداشت کشور ایران و پاکستان ، درخواست استمرار جلسات بین دو کشور براى مدیریت بیمارى ها و خدمات بهداشت ودرمان به ویژه براى مراسم اربعین سال آینده نمود.

دکتر نائلى رییس اداره همکاری های اقتصادی امور بین المللی وزارت بهداشت در این جلسه ضمن اشاره به خدمات مؤثر بهداشت و درمان ، به اجلاس RC66 اشاره کرد و آن را فرصتى مناسب براى توسعه همکارى ها دانست.

در پایان مقرر گردید به منظور ایجاد تعامل مناسب تر و همکاری مطلوب وزارتخانه های بهداشت ایران، افغانستان، پاکستان، آذربایجان و عراق،جلسات منظمی با وزرای محترم کشورهای مزبور ترتیب داده شده و درحاشیه نشست آتی وزاری بهداشت منطقه در ایران، RC66 مباحث مهم پیشگیری از بروز بیماری ها و سلامت زائرین محترم اربعین حسینی در راستای رسیدن به اهداف سلامت منطقه بررسی گردد.

 

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.