امروز ۱ ام آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱:۲۴ ب.ظ
وزیر بهداشت گفت: امسال برای نخستین بار زائران مصدوم و بیماری که نیاز به خدمات اورژانسی تا درب منزل داشته باشند با آمبولانس به منزل منتقل می‌کنیم.
image_print

به گزارش روابط عمومی سازمان اورژانس کشور؛ دکتر سعید نمکی در مراسم بدرقه کاروان بهداشت و درمان به مرزهای غربی کشور، اظهار داشت: امسال برای اولین بار زائرانی که دچار مشکل و بیماری هستند، توسط اورژانس تا منزل همراهی خواهند شد تا هیچ زائری در کسالت و بیماری، احساس تنهایی نکند.

وی تصریح کرد: از همه دستگاه های همکار در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائران اربعین حسینی از جمله ستاد کل نیروهای مسلح، بسیج جامعه پزشکی، سازمان بسیج، سازمان نظام پزشکی و دیگر سازمان های مردم نهاد تشکر می کنم.

وزیر بهداشت با طرح این پرسش که چه شد که زیارت اهل بیت برای شیعه با همه سختی ها از قرن ها پیش به عنوان یک واجب تلقی شد؟ بیان کرد: در زیارتنامه ها می خوانید که وقتی شیعه به قبور مطهر اهل بیت می رسد، فریاد می زند که “اَشهَدُ اَنَّکَ قَد اَقَمتَ الصَّلاهَ وَ آتَیتَ الزَّکاهَ وَ اَمَرتَ بِالمَعروفِ وَ نَهَیتَ عَنِ المُنکَر؛” و بعد فریاد می زند ” فَلَعَنَ اللَّهُ اُمَّهً قَتَلَتْکَ وَلَعَنَ اللَّهُ اُمَّهً ظَلَمَتْکَ وَلَعَنَ اللَّهُ اُمَّهً سَمِعَتْ بِذلِکَ فَرَضِیَتْ بِهِ” و این زمانی بود که آنها که به اهل بیت ظلم کرده و امامان شیعه را شهید کرده بودند و برای محو شدن کار زشت شان، بدترین نارواها رابه امام شیعه نسبت می دادند.

او با اشاره به امکانات لجستیکی کاروان بهداشت و درمان اربعین اظهار کرد: ۱ هزار و ۱۰۰ آمبولانس، ۱۷ هزار نیروی اورژانس و ۴ بیمارستان مجهز بر مرز‌ها خدمات بهداشتی درمانی به زائران حسینی ارائه می‌کند.

دکتر نمکی اضافه کرد: وقتی به زیارت ائمه می رویم می گوییم که قاتلان شما دروغ می گویند و آنها شما را به شهادت رساندند و به ظالمان و قاتلان و افرادی که ظلم را شنیدند و ساکت ماندند، لعنت می فرستیم، آنها در راه زائران اهل بیت، حرامی و دزد و راهزن قرار می دادند تا شیعیان به قبور اهل بیت نرسند.

نمکی با اشاره به عبور زائران کشورهای همسایه از ایران به سمت عراق بیان کرد: پیش بینی می‌کنیم ۹۰ هزار زائر پاکستانی و افغانستانی از ایران به سمت عراق رهسپار شوند و به همین دلیل در مرز میرجاوه نیز امکانات را برای خدمت رسانی به زوار تاسیس کرده‌ایم.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: در هر مرز ۳ بالگرد اورژانس برای انتقال زائران اربعین حسینی مستقر کرده‌ایم همچنین ۳۰ اتوبوس آمبولانس در کاروان بهداشت ودرمان اربعین به زائران خدمات رسانی می‌کنند که از این تعداد ۷ اتوبوس آمبولانس در عراق مستقر خواهند شد.
بیشتر بخوانید: نحوه خدمت‌رسانی موکب‌های دانشگاه آزاد در مسیر پیاده روی اربعین
او گفت: هر ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر در مسیر‌های منتهی به مرز‌های خروجی برای راهپیمایی اربعین حسینی یک آمبولانس مستقر می‌کنیم و هرچه به مرز‌ها نزدیک می‌شویم تعداد آمبولانس افزایش پیدا می‌کند.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به مشارکت سایر نهاد‌ها برای خدمت رسانی به زائران اربعین گفت: نیرو‌های مسلح، بسیج جامعه پزشکی و هلال احمر با ما همکاری می‌کنند تا بتوانیم به صورت هماهنگ تا آخرین دقایق بازگشست زائرین اربعین به مردم خدمت رسانی کنیم.

نمکی بیان کرد: امسال برای نخستین بار این شرایط را فراهم کرده‌ایم تا اگر زائری نیاز داشت تا او را درب منزل با آمبولانس هدایت کنیم تا زائری که دچار بیماری یا مصدومیت است رنجی نبیند.

او با اشاره به تامین دارو و تجهیزات پزشکی برای خدمت رسانی به زائران اربعین گفت: علی رغم تحریم‌های ظالمانه آمریکا از نظر دارو و تجهیزات پزشکی هیچ مشکلی نداریم.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ۳ هزار اکیپ بهداشت محیط بر موکب‌ها نظارت می‌کنند گفت: طی تفاهم نامه‌ای که با وزارت بهداشت عراق امضا کرده‌ایم تیم‌های بهداشتی به صورت مشترک بر موکب‌ها نظارت می‌کنند.

نمکی به زائران اربعین حسینی توصیه کرد تا رعایت بهداشت فردی را در نظر بگیرند تا کمترین عارضه را از نظر شیوع بیماری‌ها داشته باشیم.

او یادآوری کرد: در تمام بیمارستان‌ها مرزی امکانات آزمایشگاهی و تصویر برداری برای خدمت رسانی به زائران در نظر گرفته شده است.

عضو می شم

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.