امروز ۲ ام اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۳:۳۸ ب.ظ
دکتر غفور راستین گفت: یکی از رفتارهای اشتباهی که متاسفانه منجر به مسمومیت با CO و حتی مرگ افراد می شود، استفاده از ذغال برای گرم کردن محیط است که هنوز در برخی خانواده ها این کار به رسم قدیم انجام می شود
image_print

به گزارش روابط عمومی و پایگاه اطلاع رسانی سازمان اورژانس کشور در مرکز اصفهان، دکتر غفور راستین صبح امروز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه در جمع اصحاب رسانه به آمار مسمومیت با منوکسیدکربن در استان اشاره و اظهار کرد: سوخت ناقص مواد سوختنی فسیلی، گازی به نام منوکسیدکربن تولید می کند که این گاز بی بو و بی رنگ است.

وی افزود: CO مِیل ترکیبی زیادی با هموگلوبین خون دارد و در فضایی که منتشر شود اکسیژن را مصرف و دی اکسیدکربن تولید می کند؛ لذا باعث ایجاد مسمومیت در فردی می شود که در آن فضا قرار داشته باشد.

مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان تصریح کرد: هموگلوبین در بدن انسان، اکسیژن را می گیرد و به ارگان های حیاتی بدن مانند قلب و مغز منتقل می کند و دی اکسیدکربن را پس میزند.

دکتر راستین خاطرنشان کرد: اگر میزان دی اکسیدکربن در فضا زیاد شود، آرام آرام اکسیژن رسانی به بدن مختل می شود، وقتی درصد دی اکسیدکربن در بدن به حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد برسد، علائم مسمومیت همچون خمیازه و کسالت یا علائمی شبیه به سرماخوردگی در فرد ظاهر می شود.

وی گفت: فرد مسموم شده کم کم خواب آلوده می شود و در نهایت به سمت کما و مرگ پیش می رود؛ حتی شاید فرصت امدادخواهی به او داده نشود به همین دلیل است که به آن قاتل خاموش یا مرگ بی صدا گفته می شود.

مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان افزود: در سال گذشته ۴۷۶ مورد مسمومیت با CO در سطح استان رخ داد که شهرهای اصفهان، نجف آباد و خمینی شهر بیشترین موارد را داشتند. متاسفانه از مجموع این افراد ۲۶ نفر بر اثر مسمومیت با منوکسیدکربن جان خود را از دست دادند.

دکتر راستین تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون نیز ۱۷۶ مورد مسمومیت با CO به فوریت های پزشکی استان اصفهان اعلام شد که ۱۱ مورد از آنها فوتی بودند.

وی نیاز به اطلاع رسانی درخصوص مسمومیت با منوکسیدکربن را ضروری دانست و اظهار کرد: متاسفانه یکی از مشکلاتی که در فرهنگ ما جا افتاده است، استفاده از ذغال برای گرم کردن محیط در وسایلی همچون کُرسی است که هنوز به رسم قدیم در برخی خانواده ها استفاده می شود که همین کار می تواند عامل مسمومیت با CO باشد.

مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان خاطرنشان کرد: استفاده غیر استاندارد از بخاری های استاندارد نیز عاملی دیگر در این زمینه است؛ چراکه بررسی نکردن اتصالات گاز و خروجی دودکش ها می تواند موجب انتشار منوکسیدکربن در محیط شود؛ ساده ترین راه برای بررسی این موضوع، لمس کردن لوله بخاری است که چنانچه سرد بود، به معنای سوخت ناقص و عدم خروج منوکسید از محیط است.

دکتر راستین ادامه داد: دودکش ها حتما باید کلاهک H داشته باشند؛ همچنین توجه به رنگ شعله و آبی سوختن آن و نیز استفاده از افراد فنی برای نصب بخاری بسیار ضروری است.

وی گفت: رانندگان جاده نیز از دیگر قربانیان منوکسیدکربن هستند، چراکه متاسفانه هنگام خواب و استراحت در داخل خودرو برای گرمایش از کپسول گاز پیک نیک استفاده می کنند و همین کار بسیار خطرساز است.

راستین در ادامه به برخورد با فرد مسموم اشاره و تصریح کرد: در مواجهه با فردی که دچار مسمومیت با CO شده است، بهترین و ابتدایی ترین اقدام، اکسیژن رسانی به مصدوم است؛ برای این کار در و پنجره ها را باز کرده، وسیله گازسوز را خاموش کنید و چنانجه امکان انتقال مصدوم به فضای بازتر وجود دارد این کار را انجام دهید؛ یقه لباس فرد دچار مسمومیت را باز کنید و در صورت امکان با ۱۱۵ تماس بگیرید.

مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان تاکید کرد: علائم مسمومیت با منوکسیدکربن با بسیاری از بیماری ها نظیر تنگی نفس و سرماخوردگی مشترک است لذا ما باید در برخورد با فردِ دچار این علائم، خطرناک ترین حالت را درنظر بگیریم.

وی در ادامه با بیان اینکه روزانه به طور متوسط ۵ هزار تماس امدادخواهی در سطح استان اصفهان با ۱۱۵ برقرار می شود، گفت: ۵۰ درصد از این تماس ها مربوط به شهر اصفهان است.

دکتر راستین افزود: از مجموع این تماس ها براساس اولویت بندی که در اتاق های فرمان انجام می شود، حدود ۱۵ درصد نیاز به انتقال به مراکز درمانی دارند و سایر تماس ها با مشاوره، مشکل امدادخواه برطرف می شود.

مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان تصریح کرد: از مجموع ماموریت های امدادرسانی نیز حدود ۶۰ درصد مربوط به مشکلات داخلی و غیر ترومایی است و ۴۰ درصد از این امدادرسانی ها را حوادث ترافیکی و ترومایی شامل می شوند که متاسفانه درصد زیادی از آنها بخصوص در شهر اصفهان مربوط به موتورسیکلت سواران است.

/پایان پیام

عضو می شم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.