امروز ۲۹ ام دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۶ ب.ظ
رئیس سازمان اورژانس کشور در نشست خبری گفت: دانشگاه فوریت های پزشکی تا مهرماه سال آینده راه اندازی خواهد شد.
image_print

به گزارش روابط عمومی سازمان اورژانس کشور؛ دکتر کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور در نشست خبری رادیویی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

دکتر کولیوند در پاسخ به سوالی مبنی بر مدت زمان رسیدن آمبولانس های اورژانس در محل حادثه چقدر است؟ گفت: یکی از اقدامات مهمی که در زمینه صرفه جویی در زمان رسیدن اورژانس شده راه اندازی موتورلانس ها بوده که زمان را به کمتر از ۱۰ دقیقه رسانده است، این زمان در آمبولانس ها به طور میانگین ۱۴ دقیقه است.

وی افزود:اپراتورهای اورژانس طبق آموزش ها و پروتکل های اعلام شده است و شرایط بیمار و وضعیت ترافیکی و موقعیت جغرافیایی، تشخیص اعزام آمبولانس یا موتورلانس را می دهد.

رئیس سازمان اورژانس کشور از تجهیز اورژانس به سیستم موقعیت یاب خبر داد و گفت: به زودی موقعیت جغرافیایی تماس گیرنده با اورژانس برای همکاران مشخص می شود که این سیستم زمان رسیدن به محل حادثه را کاهش می دهد.

دکتر کولیوند در توضیح دو طرح ۲۴۷ و ۷۲۴ اورژانس گفت: در بیمارانی که دچار سکته حاد قلبی می شوند کمتر از ۹۰ دقیقه برای جلوگیری از عارضه های جدی فرصت اقدامات درمانی وجود دارد به دلیل اهمیت این‌ موضوع با همکاری ۴ شرکت داخلی دستگاه نوار قلب پیشرفته برای اورژانس تهیه شد که در طرح ۲۴۷ بلافاصله تکنسین اورژانس نوار قلب بیمار را می گیرد و پزشک متخصص قلب در محل اورژانس تشخیص بیماری را می دهد و با هماهنگی با بیمارستان بیمار بدون اتلاف زمان به بخش کت لب منتقل می شود.

رئیس سازمان اورژانس کشور افزود: تا این لحظه ۷۰ هزار نفر در طرح ۲۴۷ (مدیریت سکته حاد قلبی ) و ۱۲ هزار در طرح ۷۲۴ (مدیریت سکته مغزی) از مرگ حتمی نجات پیدا کردند.

دکتر کولیوند با اشاره به بودجه سال ۹۹ گفت: انتظارات ما در بحث افزایش بودجه هنوز برآورده نشده است به طور مثال خواهان دریافت یک درصد از هزینه بلیط حمل و نقل (قطار و ‌هواپیما) و یک درصد عوارض بزرگراه ها هستیم که متاسفانه هنوز اقدامی در این زمینه صورت نپذیرفته است.

وی افزود: با‌وجود تمام مشکلاتی به زودی ۱۰۰۰ دستگاه آمبولانس به ناوگان اورژانس افزوده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه اورژانس در روزهای آلوده‌ هوا در میادین اصلی و معابر پر تردد استقرار دارد گفت: آلودگی هوا ۲۰ تا ۲۵ درصد ماموریت های اورژانس را افزایش داده است که بیشترین مراجعه کنندگان دچار نارحتی های قلبی و تنفسی هستند که به بیمارستان منتقل می شوند.

دکتر کولیوند توضیح داد: تعداد بالگرد های اورژانس در سه فاز طی یک برنامه ۱۰ ساله به ۴۴، ۵۷ و در نهایت به ۷۰ فروند خواهد رسید همچنین در شهر تهران با همکاری شهرداری ۳۰ پد بالگرد ایجاد شده است.

رئیس سازمان اورژانس کشور درباره شرکت آمبولانس خصوصی متخلف که سلبیرتی ها را منتقل می کرد گفت: جواز فعالیت این شرکت باطل شد و به هیچ عنوان اجازه فعالیت مجدد  صادر نخواهد شد.

دکتر کولیوند تصریح کرد: تا این لحظه آمبولانس های ۱۱۵ به غیر از مریض اورژانسی هیچ فردی را جابجا نکرده است.

وی با اشاره به تاسیس دانشکده فوریت های پزشکی گفت: در صورت ایجاد الزامات دانشگاه مانند شبانه روزی بودن و سطح علمی تا مهرماه سال آینده دانشکده فوریت های پزشکی با ظرفیت ۵۰ درصد بانوان و ۵۰ درصد آقایان راه اندازی خواهد شد.

دکتر کولیوند اظهار کرد: قانون اجرای بهره وری حق همکاران بود که ما هم‌ پیگیر این‌ موضوع بودیم که این عزیزان با رضایت و توان کامل به هموطنان خدمت رسانی کنند.

عضو می شم

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.