امروز ۲۹ ام دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۶ ب.ظ
طبق آمار مرکز مدیریت و حوادث فوریتهای پزشکی در پاییز امسال در پی مسمومیت با منواکسید کربن ۸۷نفر دچار مسموميت ، که متاسفانه تعدادي از آن ها قبل رسيدن آمبولانس فاقد علائم حياتي بودند.
image_print

مسمومیت با مونوکسید کربن اغلب با تغییر ناگهانی هوا و آغاز فصل پاییز و زمستان با استفاده  از وسایل گرمایشی غیر استاندارد و استفاده غیر اصولی ایجاد می شود.

مونوکسیدکربن را قاتل خاموش می نامند زیرا شما نه می‌توانید متوجه حضور آن در بدن خود شوید و نه می‌توانید آنرا استشمام کنید چون گاز مونوکسیدکربن، یک گاز بی‌رنگ و بدون بو است.اما شما با دانستن علایم آن می‌توانید از مسمومیت با این گاز پیشگیری کرده و جان خود و خانواده خود را نجات دهید.

علایم مسمومیت مختصر با گاز منوکسیدکربن غیر اختصاصی هستند و مانند علایم سرماخوردگی یا آنفولانزا و یا سایر مسمومیت‌ها است مانند: سردرد، تهوع، شکم درد، احساس ناخوشی، احساس زخم در گلو و سرفه خشک است.  اما در مسمومیت با منوکسیدکربن برخلاف سرماخوردگی ما تب نداریم.

نوزادان ، زنان حامله، سالمندان، افراد مبتلا به بیماریهای خونی، بیماران با بیماری های قلبی یا ریوی گروه هایی هستند که بیشتر در معرض عوارض ناشی مسمومیت با مونوکسید کربن می باشند.

اولین و مهمترین اقدام برای نجات فردی که دچار مسمومیت با مونوکسید کربن  رساندن اکسیژن و هوای تازه به فرد است؛ به همین دلیل به محض مشاهده فردی که دچار مسمومیت با co شده، باید پنجره‌ها را باز کرد تا هوای تازه سریعاً وارد اتاق شود و در صورت امکان، فرد مسموم را از محل خارج نمایید.

سپس منبع نشت گاز را باید شناسایی و قطع کرد و سریعاً با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته شود و تا رسیدن اورژانس هیچ خوراکی یا نوشیدنی به فرد گاز گرفته داده نشود چون به دلیل حالت تهوع احتمال خفگی بیشتر می‌شود.

استفاده از از وسایل گرمایشی استاندارد، اطمینان از مکش کامل و مناسب لوله‌های بخاری، بازبینی صحت کار وسایل گرمایشی و باز بودن مسیر دودکش ضروری است.

همچنین از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش نباید استفاده کرد. دودکش‌ بخاری هر‌چه کوتاهتر و مستقیم باشد، بهتر است و دودکشهای‌ بالای پشت‌بام باید دارای کلاهک مخصوص باشند و حداقل ۷۵ سانتی‌متر از سطح پشت بام بالاتر باشند

در فصل سرما همه روزنه‌های جریان هوا ‌را در منزل یا محیط کار مسدود نکنید. از نصب آبگرمکن در حمام خودداری شود

اتومبیل را در پارکینگ دربسته به مدت طولانی روشن نگه ندارید و نحوه استفاده از وسایل گرمازا را بر اساس اقتضای سن فرزندان،‌ به آنها بیاموزید.

عضو می شم

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.