امروز ۲۲ ام فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۳:۲۴ ق.ظ
درمان بیماران مبتلا به کرونا ویروس
image_print

با عنایت به اینکه اکثر بیماران دچار بیماری کرونا علائم خفیف دارند، می بایست بیماران سرپایی از بیماران نیازمند بستری افتراق داده شوند. بیماران در سه سطح تقسیم می شوند:

الف-بیمارانی  که صرفاٌ علایم سرماخوردگی (تب، سرفه یا درد عضلانی و …) دارند و هیچگونه شواهدی از تنگی نفس ندارند. این بیماران می بایست به صورت سرپایی ویزیت و اختیاری در منزل ایزوله شوند. این افراد لازم است از طریق سامانه ۱۹۰ مشاوره دریافت نمایند. طبق مشاوره این سامانه، این افراد ممکن است صرفا نیاز به استراحت منزل داشته باشند و یا جهت بررسی و درمان به مراکز درمانی سرپایی در دسترس مانند مطب ها، درمانگاه ها، مراکز جامع سلامت، مراکز بهداشتی درمانی و … مراجعه نمایند.

این بیماران باید درمان های مناسب مانند مصرف مایعات گرم، میوه های حاوی ویتامین c، سوپ و … دریافت نمایند. این عزیزان باید در منزل استراحت نموده و حتی الامکان در محیط های خارج منزل بویژه محیط های عمومی حاضر نشوند.

ب- بیمارانی که همراه با علایم سرماخوردگی “تنگی نفسنیز دارند  و یا در وضعیت بدحال(کاهش هوشیاری، تنفس بد، تنفس تند، درد قفسه سینه و…) قرار دارند، می بایست با سامانه ۱۱۵ تماس گرفته و طبق نظر پرستار مرکز ارتباطات اورژانس ۱۱۵ ، عمل نمایند. این بیماران طبق دستور اورژانس ۱۱۵ به صورت یکی از این دو روش ادامه درمان خواهند یافت:

  • ایزوله سرپایی اختیاری در منزل(این بیماران برای استراحت در منزل راهنمایی میگردند و مشابه گروه اول ویزیت سرپایی خواهند شد.)
  • طبق نظر پرستار ارتباطات تلفنی ۱۱۵می بایست توسط آمبولانس به مرکز درمانی انتقال داده شود. در اینصورت کارشناسان اورژانس در محل بیماری حاضر و پس از بررسی و سنجش سطح غلظت اکسیژن خون بیمار تصمیم گیری نموده و بیمار را با آمبولانس به بیمارستان ویژه کرونا و یا بیمارستان دیگر(در مورد بیمارانی که مشکلاتی بجز کرونا دارند) منتقل خواهد نمود.

نکته: همراهان و افرادی که با این بیماران در تماس بوده اند، تا تعیین وضعیت بیمار این بیماران می بایست قرنطینه گردیده و از طریق سامانه ۱۹۰ مشاوره لازم را دریافت نمایند.

بیمارانی که در مسیر مواصلاتی( قطار، هواپیما و…) قرار دارند، ضروریست در محیط مناسب ایزوله شوند و محل حضور قبلی آنها کاملاٌ ضدعفونی شده و این  بیماران ضروری است  از ماسک استفاده نمایند. این افراد باید با تماس با شماره ۱۱۵ مورد مشاوره قرار گرفته و نحوه انتقال به مرکز درمانی  مشخص شود.

روش ایزوله کردن بیماران:

الف: در زمان برخورد اولیه با بیمار مشکوک :

به بیمار مشکوک به کرونا ویروس یک ماسک طبی داده شود و بیمار به فضایی جداگانه هدایت شود (ترجیحا اتاق ایزوله با در بسته) و بین بیمار با سایر افراد حداقل یک متر فاصله وجود داشته باشد. به بیمار تاکید شود که هنگام سرفه یا عطسه از دستمال یکبار مصرف استفاده نماید یا در بخش بالایی آرنج سرفه یا عطسه نماید. در صورت آلوده شدن دست با ترشحات تنفسی، باید دست ها را سریعاسریعاً بشوید.ویا با مواد ضد عفونی کننده ،آلودگی زدایی نماید.

ب:احتیاطات قطره ای:

هرکدام از مراقبین، در صورتی که در فاصله یک تا دو متر از بیمار قرار می گیرند، باید از ماسک طبی استفاده نماید. بیمار در فضایی قرار گیرد که امکان فاصله گذاری (حداقل یک متر) جهت پیشگیری از انتقال بیماری رعایت شود). در صورتی که بیمار از فضای تعیین شده  خارج می شود حتما از ماسک طبی استفاده نماید اما تا جایی که امکان دارد و ضرورت بالینی ندارد سعی شود بیمار از فضای تعیین شده بیرون برده نشود .  در صورت استفاده از سرویهای بهداشتی و امکانات مشترک با سایر افراد حتما مسیر تردد و تمامی وسایل مشترک مثل شیر آب، دستگیره ها، شلنگ، … با مواد ضدعفونی بار پایه الکل گند زدایی گردد.

برای پیشگیری موثرتر، استفاده از ظروف یکبار مصرف بسیار مناسب است. در غیر اینصورت ظروف باید بدقت شسته و گند زدایی گردد.

بر شستن مکرر دست ها و استفاده از مایعات گند زدا برای بیمار و همه مراقبین تاکید می گردد.

 

عضو می شم

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.